Trójka

Janusz Panasewicz

09.02.2011 10:01
Dziś gościem audycji był wokalista rockowy, członek zespołu Lady Pank.
Posłuchaj
20'48
więcej

Janusz Panasewicz jes również autorem tekstów piosenek na kilku płytach Lady Pank, w tym słów do takich utworów jak: "Młode orły", "Nie chcę litości", "Na granicy", "Znowu pada deszcz", "Słońcem opętani", "Heroina", czy "Do Moniki L.", kompozycji stanowiącej ilustrację muzyczną do filmu Ajlawju  w reżyserii Marka Koterskiego.

Poza Lady Pank występował i nagrywał m.in. z: Krystyną Prońko ("Firma ja i ty"), Piotrem Zanderem ("Brzydkie dzieci", "Neapolitano"), Robertem Gawlińskim ("Choćby nie wiem co").

W 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta "Panasewicz". Album diametralnie różni się od tego, co wokalista robi z Lady Pank. "To zbiór balladowych, kameralnych opowieści".

Muzyk wybrał następujące utwory:

Lady Pank Wspinaczka, czyli historia pewnej rewolucji

Metalica Nothing else matters

Rolling Stones Wild Horses

Springsteen Philadelphia

Amy Winehouse Rehab

Dave Matthews Band Satellite

Janusz Panasewicz Włóczykij

  

 

Audycji "Prywatna kolekcja" można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 14.00.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Panasewicz Janusz

Hotelowe rozróby, nieoficjalne dzieci, słynna "afera butelkowa" – brukowe media od lat starają się przykryć muzyczny dorobek Janusza Panasewicza.

Hotelowe rozróby, nieoficjalne dzieci, słynna "afera butelkowa" – brukowe media od lat starają się przykryć muzyczny dorobek Janusza Panasewicza. Inna sprawa, że robienie wokół siebie szumu jest częścią pracy frontmana rockowej kapeli.


Pierwsze sceniczne występy Panasewicza należy wiązać z zielonogórskim Festiwalem Piosenki Radzieckiej. W 1973 roku zadebiutował tam jako dwudziestojednolatek i zajął szóste miejsce. Kilka lat później Janusz trafił do wojska, gdzie zaczepił się w kapeli Desant. Jak sam mówi, w skład Desantu wchodzili głównie cywile przebierający się w wojskowe mundury. Dzięki współzałożycielowi Lady Pank Andrzejowi Mogielnickiemu, którego żona także byłą związana z Desantem, Janusz trafił do grupy dowodzonej przez Jana Borysewicza. Początkowo nic nie wskazywało, że Panasewicz zagrzeje miejsce w zespole, gdyż kompletnie nie mógł się "wstrzelić" wokalnie w piosenki Borysewicza i Mogielnickiego. Po wielu podejściach udało mu się jednak dopasować interpretacje. Ostatecznie wokalista zaśpiewał na debiucie grupy "Lady Pank" i... śpiewa tam do dziś.

Panasewicz ciągnie rock’n’rollowy wózek od 1982 roku. W tym czasie na rynku ukazało się – uwzględniając albumy koncertowe – siedemnaście płyt Lady Pank. Zespół przechodził wzloty i upadki, był bliski zrobienia kariery w Stanach, ale stawał też na krawędzi rozpadu.

W wolnych chwilach Panasewicz lubi pojawiać się w pobocznych projektach. W 1987 roku z grupą polskich muzyków Janusz zaśpiewał piosenkę "Stanie się cud" Jana Borysewicza. W utworze można usłyszeć m.in. Małgorzatę Ostrowską, Marka Piekarczyka, Grzegorza Skawińskiego. Wokalnie udziela się również Borysewicz. W 1990 "Panas" wsparł Krystynę Prońko w piosence "Firma Ja i Ty". Wokalista Lady Pank pojawił się również na kompilacji "Być wolnym" przygotowanej przez Borysewicza. W duecie z Robertem Gawlińskim zaśpiewał "Choćby nie wiem co".

Ubiegły rok upłynął na przygotowaniu pierwszej solowej płyty artysty. Album "Panasewicz" wydany nakładem QL Music trafił do sklepów 19 września. Płyta diametralnie różni się od tego, co wokalista robi z Lady Pank. "Panasewicz" to zbiór balladowych opowieści, bardzo kameralny. Muzyk zachęca, by słuchać tej płyty, siedząc przy barze ze "szklaneczką czegoś mocniejszego". W 2009 powinien pojawić się nowy album Lady Pank, a także DVD dokumentujące koncert zagrany z orkiestrą symfoniczną. Artysta planuje też kilka kameralnych koncertów promujących solowe wydawnictwo.

(mk)