Trójka

Sowy - tajemnicze, nocne ptaki

23.04.2015 18:50
Czy w dużym mieście można zobaczyć sowę? Co roku w kwietniu w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce odbywa się "Noc sów".
Sowy przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia
Sowy przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życiaFoto: Pixabay
Posłuchaj
14'19 Tajemnicze nocne ptaki, czyli tropimy sowy (Reportaż/Trójka)
więcej

W trakcie tej jednej nocy w roku wielbiciele sów przekazują innym swoją wiedzę o sowach, a także uczą innych, jak chronić te zwierzęta.

Jakie są te tajemnicze ptaki? O tym opowiadamy w reportażu.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Mądra sowa"
Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 23.04.2015
Godzina emisji: 18.15

mp

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Mieszkanie na Madalińskiego" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Reportaż, który powstał w 2007 roku - kilka dni przed pierwszą rocznicą śmierci Kazimierza Górskiego, nagrywany w jego mieszkaniu przy ul. Madalińskiego na warszawskim Mokotowie.
Posłuchaj
14'26
więcej

Spotykają się Urszula i Darek - dzieci Pana Kazimierza oraz wnuczka Berenika. Mieszkanie pełne jest pucharów, orderów i przeróżnych podarunków gromadzonych tu przez wiele lat. W otoczeniu przedmiotów należących do legendarnego trenera odżywają wspomnienia.

W czwartek (26 marca) zapraszamy w Trójce o 18.15 na reportaż "Mieszkanie na Madalińskiego" - Eweliny Karpacz-Oboładze w związku z odsłonięciem pomnika Kazimierza Górskiego na Stadionie Narodowym.

/

 

Czytaj także

Knebel na media. Jak działała cenzura w PRL?

10.04.2015 12:40
25 lat temu zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jak cenzurę wspominają dziś dziennikarze Polskiego Radia?
Dziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treści
Dziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treściFoto: Glow Images/East News/Zdjęcie ilustracyjne
Posłuchaj
10'04 Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze pt. "Ocenzurowane" (Magazyn Reporterów Jedynki)
26'01 Helena Kowalik, wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów i Andrzej Zawistowski dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN o cenzurze w PRL (Magazyn Reporterów Jedynki)
więcej

"Zrobiłam kiedyś reportaż" - zaczyna swoją opowieść Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Bohater jej materiału, w pobocznym wątku, wspomniał, że żył z żoną "na kartę rowerową", co oznaczało, że mieli tylko ślub cywilny.

- Trzeba to sformułowanie wyciąć, bo to kpina z urzędów państwowych - usłyszała dziennikarka od "kobiety zza sosnowego biurka", która była cenzorką.

W reportażu pt. "Ocenzurowane" Eweliny Karpacz-Oboładze pracownicy Polskiego Radia wspominają swoje doświadczenia z cenzorami, którzy pilnowali, by w eter nie popłynęły niepożądane treści.

W studiu odbyła się też dyskusja na temat cenzury w latach PRL.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: Helena Kowalik (wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów), Andrzej Zawistowski (dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN)

Godzina emisji: 21.14

Data emisji: 10.04.2015

pkur/tj

Czytaj także

"Gagarin 50 lat później" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Ojciec słynnego radzieckiego kosmonauty Juruja Gagarina był stolarzem, matka pracowała jako dojarka w kołchozie, a on sam miał podobno nadmierną słabość do alkoholu i pięknych kobiet. Przedstawiany jest jednak jako człowiek bez skazy.
Posłuchaj
14'35
więcej

Gagarin w styczniu 1960 został jednym z dwudziestu pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy. W końcu 10 kwietnia 1961 Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci w przestrzeń międzyplanetarną. 12 kwietnia 1961 odbył lot po orbicie satelitarnej Ziemi w statku kosmicznym "Wostok". Jakie znaczenie ma to wydarzenie z dzisiejszej perspektywy, 54 lata później?