Od gumki myszki do grupy oporu - reportaż Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od gumki myszki do grupy oporu - reportaż Trójki
Foto: Fot.: PAP/Stefan Kraszewski

W pierwszej klasie liceum wyciął z gumki myszki napis "Solidarność" i czerwonym atramentem odbijał go na kartkach, które następnie rozwieszał na budynku szkoły. Dzięki tej działalności otrzymał zaproszenie do grupy oporu.

Posłuchaj

Od gumki myszki do grupy oporu
+
Dodaj do playlisty
+

Kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, Konrad Falęcki był warszawskim licealistą. Zaangażował się w grupę oporu "Waldka".

- Te grupy oporu miały różne zadania i funkcje, np. produkcję wyrzutników z ulotkami. To były wyrzutniki na proch: w rurę kanalizacyjną ładowało się kilka tysięcy ulotek. Był mechanizm opóźniający i po, powiedzmy, 10-15 minutach był ogromny huk i wybuch. Ulotki wylatywały w górę na 8, 10 metrów - wspomina po 29 latach.

Grupa "Waldka" nadawała audycje radiowe w całej Warszawie. Transmisja odbywała się z prywatnych mieszkań w czasie „Dziennika Telewizyjnego”, żeby go zagłuszyć.

- Każda audycja kończyła się wezwaniem do mrugania światłami, żeby potwierdzić, gdzie ta audycja dotarła. Po audycji z 15. piętra na Grochowie światła mrugały aż na Saskiej Kępie, więc kilka kilometrów dalej. To była ogromna satysfakcja: morze świateł, które mruga - mówi Konrad Falęcki.

 

Aby wysłuchać całego reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Grupy oporu" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

 

(pg)

Polecane