Opisz co widzisz, a nawet niewidomy zobaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opisz co widzisz, a nawet niewidomy zobaczy
Dzieci w trakcie warsztatów audiodeskrypcji w Galerii im. Sleńdzińskich w BiałymstokuFoto: Katarzyna Błaszczyk/PR

Osoby niewidzące i niedowidzące oglądają filmy jedynie za pomocą słuchu. Jak jednak usłyszeć wygląd bohaterów, spojrzenia, które wymieniają, czy miejsca akcji?

Posłuchaj

Reportaż 10 lutego 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Moją ulubioną aktorką jest Weronika Książkiewicz – chwali się jeden z uczestników warsztatów filmowo-plastycznych w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Zanim odpowie na pytanie o wygląd aktorki chwilę się waha i stwierdza, że … trudno to opowiedzieć. - On trochę widzi, a część sobie wyobraża po mowie,  po tekstach - tłumaczy brata Damian. Obydwaj biorą udział w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Audiodeskrypcja, podczas których dzieci widzące, niewidome i słabowidzące wspólnie tworzą audiodeskrypcję do bajki "Len".

- Osoba niewidoma nie wie, co się dzieje w filmie, oprócz tego, że są dialogi i muzyka, więc osoba widząca opowiada o tym, co się dzieje np. jakie ruchy wykonują bohaterzy - tłumaczy to trudne pojęcie inne dziecko.

Nie jest to łatwa praca. - Trudność jest w konstrukcji zdań, żeby zawrzeć jak najwięcej wartościowej treści. Czasami nad dwoma minutami spędzam 2 godziny – mówi Marcin Laskowski, profesjonalny audiodeskryptor.

Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji podkreśla, że wspólne warsztaty pozwalają dzieciom zdrowym dzieciom zrozumieć potrzeby i oczekiwania osób niedowidzących. - Ja się tu nauczyłem, że nie ma różnicy czy dziecko widzi, czy nie widzi, i że trzeba pomagać niedowidzącym - potwierdza jedno z dzieci.

* Na koniec warsztatów dzieci wybiorą spośród siebie audiodeskryptora, który użyczy swego głosu do nagrania audiodeskrypcji filmu "Len". Ostateczny rezultat swej pracy, dzieci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi, będą mogły zobaczyć podczas  prezentacji w Galerii im. Sleńdzińskich, która odbędzie się 20 lutego 2011r.

Za zgodą TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. w Poznaniu, producenta i dystrybutora filmu "Len", nagranie filmu z audiodeskrypcją i językiem migowym, w kwietniu zostanie udostępnione wszystkim użytkownikom internetu, na portalu youtube, w ramach realizacji Projektu na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.

Dlaczego twórcy warsztatów wybrali bajkę "Len" do tworzenia audiodeskrypcji? Jakie umiejętności pozwala rozwinąć praca audiodeskryptora?

Aby wysłuchać reportażu "Jak opowiedzieć obraz?" przygotowanego przez Katarzynę Błaszczyk, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Polecane