Samba podbija Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samba podbija Polskę
Grupa "Sambalanga"Foto: Fot.: Agata Romero

- Kiedy się tu znalazłem, ciągle pytałem o muzykę tradycyjną z Polski. Ludzie prezentowali mi pop z lat 70., stary rock. Byłem niezadowolony, chciałem usłyszeć coś specyficznego, coś polskiego - opowiada Leo, Brazylijczyk, który dziś gra sambę w Polsce.

Posłuchaj

"Sambowanie" - reportaż Katarzyny Błaszczyk (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Jak słyszysz sambę, nie masz wątpliwości, że pochodzi z Brazylii, a kiedy grasz rocka, możesz go grać po portugalsku, po angielsku, albo po polsku - opowiada Leo. O tym, że samba jest muzyką uniwersalną przekonali się szybko też Eric z Francji i Miki z Polski, którzy w Warszawie założyli grupę Sambalanga specjalizującą się w graniu muzyki brazylijskiej.

Sambalambę tworzy trzech obcokrajowców i dwóch Polaków. Leo przyjechał do Polski z powodu miłości do Polek. Liczył na to, że odkryje polskie rytmy etniczne. Okazało się, że Europejczycy są bardziej zainteresowani nauką grania i śpiewania brazylijskiej samby.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Eric wspomina jak z kolegą szukając nowego miejsca na wakacyjną wyprawę, postanowili zorganizować sobie wycieczkę po Europie i tak trafili do Polski. Ponownie przyjechał tu w maju 2005 roku, liczył, że we wrześniu wróci do siebie, a już prawie  8 lat jest w Polsce.

Z kolei Miki chciał poskromić etniczne rytmy, więc wyjechał na Kubę, gdzie oglądał koncerty, podążał za muzykami i wykorzystywał każdą szansę na rozmowę i naukę gry. Teraz razem przekonują, że samba łączy różne narody.

Co pociąga nas w brazylijskich rytmach? Dlaczego Brazylijczycy mają zupełnie inne podejście do muzyki niż Polacy? Dlaczego Francuz i Hiszpan grają w Polsce w zespole grającym brazylijską muzykę? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Sambowanie" Katarzyny Błaszczyk.

Polecane