"Drożdżownia" Jakuba Kornhausera otwiera sezon na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Drożdżownia" Jakuba Kornhausera otwiera sezon na STT
Fragment okładki dzieła Jakuba KornhauseraFoto: mat. promocyjne

Przed trzema miesiącami (tak, 11 czerwca) Jakub Kornhauser otrzymał w Krakowie Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tomik prozy poetyckiej p.t. "Drożdżownia".

Zaproponowałam Pawłowi Passiniemu napisanie adaptacji i wyreżyserowanie w Teatrze Polskiego Radia słuchowiska wg. tekstów z nagrodzonego tomiku. Poeta swoją podróż po krainie dzieciństwa (nie tak odległego, bo urodził się w 1984 roku) zaczyna na krakowskiej ulicy Smolenia, kończy w jednym z odwiedzanych po drodze miasteczek Małopolski – Trzemeśni. Żywioł poetycki opowiastek Jakuba Kornhausera bierze się jednak także z jego wyobraźni, "karmionej" obejrzanymi filmami, obrazami w galeriach oraz – nade wszystko – snami. Senna aura podkrakowskich miasteczek, zamieszkałych przez społeczność żydowską, nasunęła skojarzenie z … podlwowskim Drohobyczem. Od razu pojawiło się pytanie, co mogłoby wyniknąć z próby zestawienia Jakuba Kornhausera z Brunonem Schulzem? Paweł Passini, przyjął propozycję i , zanim przystąpił do pracy, podzielił się z nami swoim skojarzeniem z twórczością Edmonda Jabesa. I tak powstało słuchowisko poetycko – muzyczne, rodzaj kompilacji tekstów wymienionych autorów i – jak okazało się – spójne. Proza poetycka młodego poety płynnie przechodzi we fragmenty z Schulza i Jabesa. To - swoista "podróż ludzi Księgi" (tu – cytat z Olgi Tokarczuk, którą po fakcie, jakże chętnie usłyszałoby się w tym towarzystwie). Trzej autorzy, wyrośli z żydowskiej tradycji: Jakub – syn Juliana z Krakowa, Bruno – urodzony w Drohobyczu w 1892 roku oraz Edmond – urodzony w Kairze w 1912 roku są sobie na swój sposób bliscy, choć pochodzą z odległych krain i różnych pokoleń.

Wychodząc od nagrodzonego tomiku, pod koniec tej trzy miesiące trwającej podróży, otrzymaliśmy w efekcie piękną przypowieść o … naszym świecie tułaczy, świecie, który może byłby lepszy, gdybyśmy byli "ludźmi Księgi".

Nietypowe więc słuchowisko prezentujemy na otwarcie sezonu 2016/2017, ale, jeśli pozwolimy się poprowadzić autorom, reżyserowi, muzykom i aktorom, nie wykluczone uda nam się odnaleźć  - choć na chwilę – ład w chaosie, który jest naszym udziałem (jakkolwiek patetycznie to zabrzmi).

Barbara Marcinik – zapraszam.

Współpraca – Wojciech Dorosz – wydawca.

Za pomoc dziękujemy Michałowi Rusinkowi, prezesowi Fundacji Wisławy Szymborskiej, a Jakubowi Kornhauserowi oraz wydawnictwu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za udzielenie praw do adaptacji.

Premierę tradycyjnie poprzedzi rozmowa z reżyserem, a także z autorem tytułowego tomiku oraz z reżyserem dźwięku.

Oto twórcy słuchowiska, które z kolei powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym: 

"Drożdżownia" wg Jakuba Kornhausera oraz Brunona Schulza i Edmonda Jabesa

Reżyseria i adaptacja – Paweł Passini

Muzyka – Tomasz Gwinciński i Paweł Passini

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Występują:

Mariusz Bonaszewski

Dariusz Jeż

Paweł Pabisiak

Jarosław Tomica

Beata Passini

Czas trwania: 32’09”

Premiera: 11.09.2016 o 21.05.

Polecane