Biblia minimalisty: uśmiechaj się, oddychaj i zwolnij

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblia minimalisty: uśmiechaj się, oddychaj i zwolnij
Leo BabautaFoto: Karen Walrond

"Minimalista odrzuca pragnienie, by mieć więcej, zdobywać, konsumować i kupować" - pisze na początku "Książeczki minimalisty. Prostego przewodnika szczęśliwego człowieka" Leo Babauta. Czy w dzisiejszych czasach można zupełnie zrezygnować z konsumpcyjnego stylu życia?

Posłuchaj

Jakie są minimalistyczne metody na życie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Leo Babauta w "Książeczce minimalisty. Prostym przewodniku szczęśliwego człowieka" wyciąga wnioski na podstawie własnych doświadczeń. Z zawodu jest urzędnikiem, jednak miał wielkie problemy, by móc utrzymać swoją rodzinę. - Sytuacja życiowa i rodzinna bardzo go frustrowała, miał nadwagę, czyli standardowy zestaw problemów współczesnego człowieka: mało czasu, długi i parę kilogramów za dużo. Wpadł na pomysł, by ich się pozbyć i zaczął porządkować swoje życie - opowiada Anna Mularczyk-Meyer, bloggerka (prostyblog.com) i autorka przygotowywanej do druku książki "Minimalizm po polsku".
Zmiany w życiu Leo Babauty polegały na tym, że zaczął spłacać długi, oszczędzać, zmienił życiowe nawyki i sposób odżywiania się. - Całą tę drogę opisywał na bieżąco na swoich blogach. Jeden z nich nazywał się zenhabits, a drugi, późniejszy, poświęcony już tylko samym aspektom minimalizmu nazywa się mnmlist - mówi Anna Mularczyk-Meyer.
- Wydaje mi się, że jest w nas wielka tęsknota za prostym i łatwym do zastosowania programem na szczęście. Mówi się o tym, że minimalizm jest drogą do szczęścia, jest on również powiewem świeżego powietrza. Natomiast im więcej daje opisów tego, co trzeba robić, niż tego, czego nie trzeba robić, tym bardziej staje się dziwną doktryną - komentuje Joanna Olekszyk z miesięcznika "Sens".

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>
"Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka" ukazała się właśnie po polsku (w tłumaczeniu Maksymiliana Gutowskiego). I chociaż idea przewodników, a zwłaszcza prostych przewodników, jak być szczęśliwym, może budzić poważne wątpliwości, to jest to ważne i chyba potrzebne wezwanie do tego, byśmy się wyrwali z zabiegania, nawału obowiązków, a także z okowów konsumpcjonizmu, który stoi za wieloma naszymi życiowymi decyzjami.
Wysłuchaj całej audycji, którą poprowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Polecane