Rodzina duża, ale żadna. Problem komun na festiwalu Nowe Horyzonty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzina duża, ale żadna. Problem komun na festiwalu Nowe Horyzonty
Kadr z filmu "Ojcowie, matka i ja", reż. Paul-Julien RobertFoto: Nowe Horyzonty/mat. pras.

- W komunach często panowała tzw. wolna miłość, czyli dzieci, które się tam rodziły, nie wiedziały kto jest ich ojcem. Miejsce, które miało być próbą zbudowania szerokich relacji międzyludzkich, stało się przestrzenią, w której nie panowały żadne relacje - opowiada dziennikarka Urszula Jabłońska.

Posłuchaj

Świat komun na festiwalu Nowe Horyzonty (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dotychczas festiwalowa sekcja Trzecie Oko prezentowała filmy robione przez artystów sztuk wizualnych. W tym roku jej tematem są komuny. - Sprawa jest bardzo poważna i każdy kolejny film, który był wybierany do tej sekcji pokazywał, że nie jest to proste zjawisko. Co więcej, w dziwny sposób jest to teraz bardzo na czasie, głównie dzięki pokoleniu dzieci urodzonych i wychowujących się w komunach, które są reżyserami filmów na ten temat - opowiada dyrektor artystyczna Nowych Horyzontów Joanna Łapińska.
Dzieciństwo, które pozornie mogłoby się wydawać wymarzonym, w wielu przypadkach okazało się bardzo trudnym. - Jest to dzieciństwo, które wraca, niekoniecznie w dobrych wspomnieniach. O tym wszystkim opowiadają te filmy - dodaje dyrektor artystyczna.

Więcej o filmie w Trójkowo, filmowo >>

Urszula Jabłońska, dziennikarka "Dużego Formatu" przeprowadziła wywiad z Paulem-Julienem Robertem, dorastającym w austriackiej komunie Otto Muehla, reżyserem filmu "Ojcowie, matka i ja". - Ten film we wstrząsający sposób pokazuje, że dzieci, które wyszły z komun nie mają żadnych rodziców. Reżyser nie wychowywał się z matką i nie miał z nią bliskich relacji, a ojciec, który po 12 latach dowiedział się o tym, że to właśnie jego syn, nie zdołał z nim nawiązać żadnej więzi. Na koniec okazało się więc, że Paul-Julien Robert nie ma żadnej rodziny, a nie, że ma wielką rodzinę - opowiada dziennikarka.

Kadr
Kadr z filmu "Amerykańska komuna", reż. Rena Mundo Croshere, Nadine Mundo/ fot. materiały prasowe

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się 14. festiwal MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Tematem sekcji Trzecie Oko będą właśnie komuny. Były one utopiami, które miały stworzyć nowy świat i wychować nowego człowieka.
Powstaje wiele filmów na ich temat. Ich autorzy znają często życie w komunach bezpośrednio, z własnego doświadczenia. Byli wtedy dziećmi. Właśnie ta optyka, perspektywa dzieci, które się w nich wychowały, jest być może najciekawsza. Jakie jest dziedzictwo komun?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Polecane