Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?
Pałac Karskich we Włostowie, stan z roku 2009Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ Lajsikonik/ lic. CC BY-SA 3.0

We Włostowie, niedaleko Opatowa, pośrodku wsi stoi zrujnowany pałac. Przed wojną była to siedziba rodu Karskich. Wojna go prawie oszczędziła, ale do obecnego stanu doprowadzili go późniejsi lokatorzy i motywowana ideologicznie niechęć do byłych właścicieli.

Posłuchaj

Dlaczego doprowadzono do upadku pałac i majątek Karskich we Włostowie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Karscy poza pałacem we Włostowie mieli gorzelnię, młyny, cukrownię, stawy rybne, a nawet kolejkę wąskotorową pomiędzy wszystkimi folwarkami. Dziś po wielu z tych obiektów nie pozostał nawet ślad, a pałac jest w ruinie.

''

Majątek Karskich we Włostowie był jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarstw w przedwojennej Polsce. - Była tu linia telefoniczna i można było zadzwonić nie tylko do folwarków, ale nawet do stajni, by np. mieć na czas osiodłanego kuca - opowiada Juliusz Karski. Dziś nie ma już śladu po kolejce wąskotorowej czy stawach, a cukrownia i pałac są w ruinie.

- Ksiądz Siara mówi, że totalitaryzm relatywistyczny doprowadził do ruiny cukrownię, totalitaryzm komunistyczny zniszczył pałac Karskich, a wojenny kościół. To były trzy najważniejsze obiekty we Włostowie - opowiada autor książki "My z Pałacu" Andrzej Nowak-Arczewski. Czy był możliwy inny scenariusz? Posłuchaj całej audycji

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski
Goście: Andrzej Nowak-Arczewski oraz Juliusz Karski
Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 21.05
(sm, iwo)

Polecane