Trójka

Najpierw intuicja, potem rozumowanie

18.11.2014 10:30
- Nasz umysł rozwinął się nie po to, by szukać prawdy, ale by bronić naszej reputacji - mówi Jonathan Haidt, jeden z najwybitniejszych psychologów społecznych.
Prawy umysł Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralności
"Prawy umysł" Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralnościFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
40'22 Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (Klub Trójki)
więcej

Jonathan
Jonathan Haidt,
fot. Wikipedia/domena publiczna

Najpierw intuicja, potem rozumowanie - to jest według Jonathana Haidta najważniejsza prawda dotycząca moralności. - Nasz umysł moralny jest w zasadzie po to, by przekonywać do swoich racji. Najłatwiej to zobaczyć, gdy patrzymy na innych. Widzimy, że szukają tylko uzasadnienia dla tego, co robią. Oni widzą to samo w nas - uważa amerykański uczony.

Jego bestseller "Prawy umysł" przedstawia koncepcję moralności. Haidt poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (to podtytuł książki). Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nasz umysł jest z definicji "prawy", czyli moralizatorski.

A poza tym, choć istnieje tylko kilka uniwersalnych podstaw systemów moralnych (Haidt wyróżnił i zbadał troskę, sprawiedliwość, wolność, lojalność, autorytet, świętość), liberałowie i konserwatyści mają takie "umysłowe oprzyrządowania", które nie czytają "programów moralnych" drugiej strony.

Czy można coś na to poradzić? Według Haidta - tak. Co? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Jonathan Haidt (psycholog)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 21.07

(fbi/mk)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Depresja - koszty choroby, na którą cierpi coraz więcej Polaków

04.11.2014 17:00
W Polsce na depresję choruje ponad 1,5 miliona osób. Szczególnie dotyka ona ludzi młodych, którzy są w sile wieku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
47'00 Jakie są koszty depresji? (Klub Trójki)
więcej

- 80 procent chorujących stanowią osoby, których wiek mieści się w przedziale pomiędzy 30 a 50 rokiem życia - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekonomistka i współautorka pierwszego raportu na temat kosztów depresji w Polsce. Jak dodaje, niesprawność tych osób sprawia, że społeczne koszty tej choroby wzrastają.
Prof. Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie podkreśla, że zajmujemy 19. miejsce na świecie pod względem liczby samobójstw, co jest jednym ze skutków depresji.
Dlaczego coraz więcej Polaków cierpi na depresję i jakie są koszty tej choroby? Posłuchaj audycji.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, współautorka raportu na temat kosztów depresji oraz prof. Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Tytuł audycji: Klub Trójki
Data emisji: 03.11.2014
Godzina emisji: 21.05
(sm, iwo)

Czytaj także

Życiem trzeba się "nacieszyć" i "nacierpieć"

14.11.2014 14:00
14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. W ramach "Trójki pod Księżycem" Dariusz Bugalski zaprasza do rozmowy o dojrzałości, która przychodzi z upływem lat.
Życiem trzeba się nacieszyć i nacierpieć
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
49'40 Życiem trzeba się "nacieszyć" i "nacierpieć" (Trójka pod Księżycem)
więcej

Ponieważ upływ czasu kojarzy nam się smutno, listopad wydaje się odpowiednim miesiącem dla takiego święta, o ile w ogóle powinno ono istnieć... Już nigdy nie będzie tak samo, już nigdy nie będziemy zdrowsi i tak samo sprawni jak kiedyś.

A co Państwo powiedzą na taką myśl wybitnego niemieckiego uczonego z XIX wieku Wilhelma von Humboldta?

"Gdybym mógł za pomocą różdżki czarodziejskiej sprawić tak, żebym pozostałe mi jeszcze lata przeżyć z młodzieńczą siłą i świeżością albo mógłbym pozostać takim, jaki teraz jestem, to na pewno nie wybrałbym tego pierwszego. Młodzieńcza siła nie pasuje do starzejących się uczuć, a z uczuć nabytych w moim długim życiu nie chciałbym za nic w świecie zrezygnować. (...) Życiem trzeba się najpierw (...) nacieszyć i nacierpieć".

"Nacieszyć" - to najzupełniej zrozumiałe. Ale "nacierpieć"? I nie chcieć zatrzymać młodości? To może się wydać zdumiewające: dla von Humboldta największą wartością jest siła "starzejących się uczuć"! Czyli dojrzałość?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.

***

Tytuł audycji: "Trójka pod Księżycem"

Prowadził: Dariusz Bugalski

 

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 00.05