"Na jego książki się czekało". Wspominamy Tadeusza Konwickiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Na jego książki się czekało". Wspominamy Tadeusza Konwickiego
15 stycznia w Warszawie odbył się pogrzeb pisarza i reżysera filmowego Tadeusza KonwickiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

- To co charakteryzowało Konwickiego to niezwykła umiejętność indywidualnego przetwarzania rzeczywistości - wspominał zmarłego pisarza i reżysera prof. Przemysław Czapliński.

Posłuchaj

"Na jego książki się czekało". Wspominamy Tadeusza Konwickiego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na pytanie, jaką książkę warto polecić osobie, która jeszcze nie spotkała się z twórczością Tadeusza Konwickiego, prof. Czapliński wskazał "Kompleks polski". - W tej powieści Konwickiemu udało się zebrać bardzo wiele najlepszych elementów ze swojej twórczości - mówił.

Reżyser-dokumentalista i poeta Andrzej Titkow przypomniał, jak ważną postacią był Konwicki w okresie PRL. - Na jego książki się czekało, kupowało się je spod lady, trzeba było mieć znajomości w księgarni, by do nich dotrzeć. Po tym jak przeszedł to opozycji, stał się wręcz kimś w rodzaju narodowego wieszcza - powiedział Titkow i dodał, że Konwicki nadał kształt zarówno jego pracy, jak i całemu życiu. Goście Jerzego Sosnowskiego rozmawiali też o tym, dlaczego Konwicki zmagał się ze swoją literaturą i dlaczego ... nie lubił pisać.

15 stycznia w Warszawie odbył się pogrzeb pisarza i reżysera filmowego Tadeusza Konwickiego. Był autorem wielu głośnych powieści, takich jak "Zwierzoczłekoupiór", "Wniebowstąpienie", "Kronika wypadków miłosnych", "Kompleks polski", "Mała apokalipsa", a także twórcą ważnych filmów, od "Ostatniego dnia lata" po "Lawę". Od wielu lat nie publikował, twierdząc ironicznie, że powiedział wszystko, co miał do powiedzenia.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: prof. Przemysław Czaplicki (literaturoznawca), Andrzej Titkow (reżyser-dokumentalista i poeta)

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 21.08

(fbi,tj)

Polecane