Sierpień 1980 i Solidarność, czyli początek wolnej Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sierpień 1980 i Solidarność, czyli początek wolnej Polski
Prezydent Andrzej Duda przemawia przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej podczas obchodów 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność"Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Sierpień 1980 to był ogromny sukces społeczeństwa i Polaków. Dla władzy była to klęska i ogromny problem - mówi historyk prof. Andrzej Friszke.

Posłuchaj

Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke wokół 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Profesor Andrzej Friszke wyjaśnia, że po podpisaniu porozumień sierpniowych zaczęły powstawać wolne związki zawodowe NSZZ "Solidarność". Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej utworzono wówczas wielką, niezależną od władzy organizację. - Cały system był skierowany wcześniej na to, by ludzie nie mogli się organizować. Służyły temu dziesiątki rozmaitych procedur, zachowań, zależności i podległości - opowiada historyk.

Jak dodaje profesor, podpisanie porozumień sierpniowych było początkiem wolnej Polski. - Tak ważne wydarzenia jak 11 listopada, Powstanie Warszawskie czy historia Solidarności powinny być w jakimś sensie nietykalne - podkreśla prof. Andrzej Friszke.

Gość Dariusz Bugalskiego wyjaśnia, dlaczego ówczesny haust wolności nie był jednocześnie karnawałem, jakie były psychologiczne elementy, bez których nie byłoby Solidarności, i jaki był jej etos.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: profesor Andrzej Friszke (wybitny historyk, autor monumentalnego dzieła "Rewolucja Solidarności 1980-1981")  
Data emisji: 31.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

 

Polecane