Parentyfikacja - gdy dziecko musi być rodzicem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Parentyfikacja - gdy dziecko musi być rodzicem
Foto: Pixabay/skeeze

- Dziecko może wykonywać dla rodziny zadania, które przekraczają jego możliwości i funkcje bycia dzieckiem - wyjaśnia psycholog prof. Katarzyna Schier.

Posłuchaj

Kim są dorosłe dzieci? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Ekspertka tłumaczy, jak poważne konsekwencje ma emocjonalne odwrócenie ról w rodzinie. - Dziecko może być buforem w przypadku konfliktu rodziców, zajmować się nimi emocjonalnie, opiekować się chorym psychicznie lub fizycznie dorosłym. Może również przejmować funkcję rodzicielską w stosunku do swojego rodzeństwa - opowiada prof. Schier.

Jak podkreśla psychoterapeutka, dorosłe dzieci to osoby, które często dźwigają ciężar przekraczający ich możliwości. - Partentyfikacja, czyli bycie rodzicem rodzica, przez wielu badaczy jest zaliczane do zdarzeń traumatycznych, które mają poważne konsekwencje dla funkcjonowania w okresie dorosłości - mówi psycholog.

W programie wyjaśniamy, co to są destrukcyjne i konstruktywne formy parentyfikacji, mówimy, jakie grupy najmłodszych są najbardziej narażone na ten problem, i tłumaczymy, na czym polega seksualizacja kontaktu z rodzicami.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Gość: prof. Katarzyna Schier (psycholog, psychoterapeutka, autorka pierwszej w Polsce naukowej monografii o parentyfikacji "Dorosłe dzieci")  
Data emisji: 5.10.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Polecane