Trójka

Firma, w której pracownik sam ustala pensję. Utopia czy przyszłość?

18.11.2015 01:21
- Nie potrzeba kontroli, żeby osiągać wyniki. Rozkazywanie nie jest kluczem do tego, by pracownicy robili dobre rzeczy - mówi radca prawny Jacek Wiśniewski.
Samozarządzanie oraz pełnia życia, czyli branie psychologicznej odpowiedzialności z swoje decyzje w pracy to jedne z kluczy do osiągnięcia sukcesu wg Frederica Laloux
Samozarządzanie oraz pełnia życia, czyli branie psychologicznej odpowiedzialności z swoje decyzje w pracy to jedne z kluczy do osiągnięcia sukcesu wg Frederica LalouxFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
50'20 Firma bez spotkań dyrektorskich i planu. Rozmowa o książce Frederica Laloux "Pracować inaczej" (Klub Trójki)
więcej

Książka Frederica Laloux "Pracować inaczej" wyraża tęsknotę wielu z nas, przepracowanych pracowników niedobrze zarządzanych firm. Tytuł oryginału to "Reinventing Organizations". - Opisane w książce firmy są w stanie ciągłej zmiany, którą sami kontrolują. Nikt nie narzuca nowych rozwiązań, bo dzieją się one same - opowiada Jacek Wiśniewski, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska S.A.

Takie organizacje nie mają kierowników projektów czy spotkań dyrektorskich, a zarządzanie nimi uległo radykalnemu uproszczeniu. Nie istnieją plany i budżety, jest pełna jawność informacji, a wynagrodzenia są ustanawiane przez pracowników. Opisane schematy działają w małych i dużych firmach, różnorodnych branżach i na wszystkich kontynentach. - Przyjmuje się, że jest kilka sektorów, które wymagają ścisłej kontroli, bo są strategiczne i związane z bezpieczeństwem. Jednym z nich jest branża energetyczna, o której także pisze w swojej książce Laloux - opowiada Jarosław Chybicki, psycholog biznesu.

W jaki sposób działają firmy, opisane przez Laloux? Jakie są korzyści z tego typu organizacji? Co opisane w "Pracować inaczej" firmy mają wspólnego z kolorami? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Jacek Wiśniewski (radca prawny, doradca podatkowy, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Broker), Jarosław Chybicki (psycholog biznesu i nauczyciel uważności)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Choć pracują, to im nie wystarcza. Ubodzy po polsku

03.02.2015 04:43
- Ubóstwo zwykle kojarzy nam się z cechą osób, które są niezaradne na rynku pracy, nie pracują, bądź pochodzą ze środowisk zaniedbanych, a okazuje się, że jest to również cecha osób pracujących - mówi Agnieszka Kamińska z Instytutu Badań Strukturalnych.
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników pracujących ubogich
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników pracujących ubogichFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
47'34 Ubodzy pracujący w Polsce (Klub Trójki)
więcej

Ubogich pracujących jest w Polsce ok. półtora miliona. Ich sytuacja materialna rzutuje na rodziny i gospodarstwa domowe. - Oznacza to, że gospodarstwo ma niewystarczające dochody, by żyć godziwie. Może to wynikać z niskich zarobków, bądź tego, że za mało osób pracuje - mówi Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.
Kwestia ta w Polsce najbardziej dotyka m.in. młodych pracowników, kobiet, rolników. - Gdy porównamy wykształcenie ubogich pracujących, to pod tym względem dominują osoby z niższym jego poziomem - komentuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. W grupie ludzi ubogich pracujących są również osoby z wyższym wykształceniem, licencjatem bądź magisterium, jednak jest ich zdecydowana mniejszość.
Problem ubóstwa, jak uczula profesor, dotyka m.in. osób w przedziale wiekowym 30-44, u których pojawiają się pierwsze dzieci. Jak dodaje Piotr Lewandowski, w Polsce wzrasta również liczba osób dorosłych, które mieszkają z rodzicami z powodu finansowych trudności z usamodzielnieniem się.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Ryszard Szarfenberg (Uniwersytet Warszawski),Piotr Lewandowski (Instytut Badań Strukturalnych, współautor raportu o ubóstwie pracujących w Polsce), Agnieszka Kamińska (Instytut Badań Strukturalnych, współautorka raportu o ubóstwie pracujących w Polsce)

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Czytaj także

Czy prekariusze pójdą za populistami?

16.06.2015 10:19
Prekariat to nowa, globalna klasa ludzi, którzy muszą się utrzymać z prac niskiej jakości: niepewnych, tymczasowych, słabo płatnych, bez zabezpieczeń i perspektyw awansu.
Jak wygląda życie zawodowe prekariusza? Pytamy o to w audycji Europejski Klub Trójki
Jak wygląda życie zawodowe prekariusza? Pytamy o to w audycji "Europejski Klub Trójki"Foto: pixabay.com
Posłuchaj
50'45 Goście Dariusza Bugalskiego rozmawiają o zjawisku prekariatu w Polsce i na świecie (Europejski Klub Trójki)
więcej

- Prekariusze to pracujący-niezatrudnieni albo zatrudnieni na bardzo niestabilnych warunkach. Niemal od początku swojej tzw. kariery zawodowej w branży kulturalnej byłem zatrudniany na umowy o dzieło i sporadycznie na umowy-zlecenia. Mam prawie 40 lat, a od końca studiów tylko 2 lata pracowałem na umowę o pracę. Nie odkładam na emeryturę, nie mam żadnych ubezpieczeń. W takiej sytuacji jest ok. 1/3 pracujących w Polsce, czyli ok. 5 mln osób - mówi Igor Stokfiszewski z inicjatywy "My, Prekariat", publicysta "Krytyki Politycznej".

- To nie jest tylko polski problem. Skala umów na czas określony, umów o dzieło czy umów cywilnoprawnych wzrosła
od 2000 roku - dodaje dr Dorota Szelewa, socjolog z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

Czy prekariuszy będzie przybywać? Czy staną się "niebezpieczni" i będą skłonni słuchać głosów populistów oraz ekstremistów? M.in. o tym rozmawiamy w audycji.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Dorota Szelewa, socjolog, (Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji), Igor Stokfiszewski (inicjatywa "My, Prekariat" i "Krytyka Polityczna")
Data emisji: 15.06.2015
Godzina emisji: 21.07

mp/iwo

Czytaj także

Co Bóg zrobił szympansom i inne pytania Jerzego Sosnowskiego

09.11.2015 23:23
Czy niewiara może być równie obolała jak wiara? Czy Duch Święty jest duchem stadionowym? I czy Hiob miał rację, mając pretensję do Boga? Nad tym wszystkim zastanawia się Jerzy Sosnowski w książce "Co Bóg zrobił szympansom?".
Jerzy Sosnowski, gospodarz audycji Klub Trójki, tym razem był jej gościem. Dziennikarz opowiadał słuchaczom o swojej nowej książce, w której dotyka tematyki religii i wiary
Jerzy Sosnowski, gospodarz audycji "Klub Trójki", tym razem był jej gościem. Dziennikarz opowiadał słuchaczom o swojej nowej książce, w której dotyka tematyki religii i wiaryFoto: Andrzej Bołdaniuk
Posłuchaj
49'42 Dariusz Bugalski rozmawia z Jerzym Sosnowskim - pisarzem, dziennikarzem Trójki i autorem książki pt. "Co Bóg zrobił szympansom?" (Klub Trójki)
więcej

Pisarz i doskonale znany słuchaczom Trójki dziennikarz radiowy zaprasza nas do rozmowy o tym, co nieoczywiste i nieokreślone, a jednak będące doświadczeniem tysięcy ludzi. To wiara.

Choć powiedziano i napisano o niej bardzo wiele, dla każdego wierzącego (i niewierzącego także) ma ona inny wymiar. O jakiej wierze mówi Jerzy Sosnowski? - To wiara, o której mogę pisać z wnętrza doświadczenia. Wiara związana z niepewnością i świadoma nieoczywistości wyborów - wyjaśnia pisarz.

W rozmowie z Dariuszem Bugalskim dziennikarz mówi o religii, która "obrosła instytucjami", "zmieszała się z pragnieniem władzy i samą siebie obrzydziła Europejczykom". Jednocześnie dzieli się doświadczeniem wiary, która nie jest pewnością, a także odpowiada na pytania o to, za co lubi Kościół katolicki i... co Bóg zrobił szympansom.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Jerzy Sosnowski
Data emisji: 10.11.2015
Godzina emisji: 21.07

iwo/fbi