Trójka

Agresja odpowiedzią na ból i poniżenie

15.12.2015 16:00
- Do agresji doprowadza fizyczny ból oraz upokorzenie, zepchnięcie na margines - uważa prof. Joachim Bauer, niemiecki neurobiolog i psychiatra, autor książki "Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy".
Dariusz Bugalski zauważa, że badania neurologów i psychologów zmieniają utarty sposób widzenia agresji
Dariusz Bugalski zauważa, że badania neurologów i psychologów zmieniają utarty sposób widzenia agresjiFoto: PublicDomainPictures/Pixabay
Posłuchaj
51'27 Agresja odpowiedzią na ból i poniżenie (Klub Trójki)
więcej

Freud uznał agresję za jeden z ludzkich popędów. I tak już zostało. Współczesna neurobiologia dowodzi jednak, że instynkt agresji nie istnieje. Agresja jest tylko mechanizmem reaktywnym, odpowiedzią na ból: fizyczny oraz psychiczny związany z wykluczeniem, brakiem akceptacji, upokorzeniem.

Podstawową ludzką potrzebą jest natomiast potrzeba więzi i przynależności. W "Klubie Trójki" rozmawiamy o tym, jakie ta teoria ma konsekwencje dla naszego życia, dla funkcjonowania instytucji społecznych i dla polityki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Gość: prof. Joachim Bauer (niemiecki neurobiolog i psychiatra, autor książki "Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy")

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 21.07

fbi/ei

Czytaj także

Najpierw intuicja, potem rozumowanie

18.11.2014 10:30
- Nasz umysł rozwinął się nie po to, by szukać prawdy, ale by bronić naszej reputacji - mówi Jonathan Haidt, jeden z najwybitniejszych psychologów społecznych.
Prawy umysł Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralności
"Prawy umysł" Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralnościFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
40'22 Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (Klub Trójki)
więcej

Jonathan
Jonathan Haidt,
fot. Wikipedia/domena publiczna

Najpierw intuicja, potem rozumowanie - to jest według Jonathana Haidta najważniejsza prawda dotycząca moralności. - Nasz umysł moralny jest w zasadzie po to, by przekonywać do swoich racji. Najłatwiej to zobaczyć, gdy patrzymy na innych. Widzimy, że szukają tylko uzasadnienia dla tego, co robią. Oni widzą to samo w nas - uważa amerykański uczony.

Jego bestseller "Prawy umysł" przedstawia koncepcję moralności. Haidt poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (to podtytuł książki). Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nasz umysł jest z definicji "prawy", czyli moralizatorski.

A poza tym, choć istnieje tylko kilka uniwersalnych podstaw systemów moralnych (Haidt wyróżnił i zbadał troskę, sprawiedliwość, wolność, lojalność, autorytet, świętość), liberałowie i konserwatyści mają takie "umysłowe oprzyrządowania", które nie czytają "programów moralnych" drugiej strony.

Czy można coś na to poradzić? Według Haidta - tak. Co? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Jonathan Haidt (psycholog)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 21.07

(fbi/mk)

Czytaj także

Trudna droga do nas samych. Po co nam psychologia?

21.10.2015 05:30
- Obecnie psycholog zaczął być wyspecjalizowanym rzecznikiem takich potrzeb człowieka jak spokój, godność, dobro, poczucie wartości, zadowolenie z siebie - opowiada dr Ewa Woydyłło, psycholog.
Nagroda Teofrasta przyznawana jest w trzech kategoriach: za książkę naukową, popularno-naukową oraz za najpopularniejszą książkę psychologiczną w głosowaniu czytelników Charakterów
Nagroda Teofrasta przyznawana jest w trzech kategoriach: za książkę naukową, popularno-naukową oraz za najpopularniejszą książkę psychologiczną w głosowaniu czytelników "Charakterów"Foto: Pixabay/Foundry
Posłuchaj
51'21 Po co nam psychologia? (Klub Trójki)
więcej

"Charaktery" to tytuł dzieła Teofrasta i zarazem tytuł popularnego magazynu psychologicznego, który siedem lat temu stworzył nagrodę dla autorów najlepszych książek psychologicznych. - Psycholog niezwykle ułatwia zrozumienie zjawisk, które dotyczą człowieka, czyli większości tego, co przeżywamy - mówi dr Ewa Woydyłło, która za książkę "Rak duszy" zdobyła Nagrodę Teofrasta w 2009 roku.

Jak przyznaje dr hab. Michał Bilewicz, psycholog społeczny, ideałem są dla niego książki środka, które są pomiędzy wiedzą naukową a popularną czy popularno-naukową. - Dobry jest przykład książki "Wielkie i te trochę mniejsze pytania psychologii" prof. Wiesława Łukaszewskiego, która jest wybitnie poprawna naukowo, ale napisana w taki sposób, że może ją przeczytać licealista i to jest wielkie osiągnięcie - podkreśla dr hab. Bilewicz.

Goście Dariusza Bugalskiego polecili tytuły książek psychologicznych, którymi warto się zainteresować.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Bogdan Białek (redaktor naczelny "Charakterów"), dr hab. Michał Bilewicz (psycholog społeczny, publicysta, członek zespołu "Krytyki Politycznej", koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW, zasiadał w tzw. Konsylium Doktorów, dokonującym wyboru nominowanych do konkursu książek), dr Ewa Woydyłło (psycholog, terapuetka uzależnień, za książkę "Rak duszy" zdobyła Nagrodę Teofrasta w 2009 roku)

Data emisji: 20.10.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Czytaj także

Tajemnice człowieka. Współpraca wytworem egoizmu czy altruizmu?

19.11.2015 00:30
- Różnimy się od innych naczelnych altruizmem. Lubimy sobie pomagać, informować siebie nawzajem oraz dzielić się żywnością - mówi Łukasz Kwiatek, tłumacz książki Michaela Tomasello "Dlaczego współpracujemy".
Dlaczego ludzie potrafią przyjąć perspektywę wspólnego celu, a w jego realizacji, posługując się językiem, doskonale skoordynować swoje działania i to nie tylko w gronie najbliższych krewnych, ale nawet wśród obcych?
Dlaczego ludzie potrafią przyjąć perspektywę wspólnego celu, a w jego realizacji, posługując się językiem, doskonale skoordynować swoje działania i to nie tylko w gronie najbliższych krewnych, ale nawet wśród obcych?Foto: Pixabay/ skeeze
Posłuchaj
51'50 Dyskusja wokół książki "Dlaczego współpracujemy" Michaela Tomasello (Klub Trójki)
więcej

Wydawnictwo: Copernicus Center Press Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Michael Tomasello to jeden z najwybitniejszych współczesnych uczonych, który w zbiorze wykładów "Dlaczego współpracujemy" (wygłoszonych na Uniwersytecie Stanforda) próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie. - Jest to autor, który odczarowuje wiele debat i niszczy różnorodne mity, m.in. mówiący o tym, że kultura i natura to coś oddzielnego. Tomasello twierdzi, że kultura nie jest przeciwstawieniem natury, tylko z niej wynika i na dodatek pokazuje, jak to się dzieje - opowiada dr Mateusz Hohol, kognitywista.

Amerykanin obala również inne mity, które narosły m.in. w psychologii rozwojowej. Doszedł do tego za sprawą eksperymentów, które inni uczeni opisują jako "wytworne" czy "takie, które wstrząsnęły psychologią". - Tomasello przełamał wiele granic eksperymentalnych, które zdawały się być niemożliwymi do pokonania. Jednym z jego ważniejszych pomysłów było zastosowanie koncepcji związanych z teorią gier do badań nad zachowaniem naczelnych - mówi filozof, Łukasz Kwiatek.

Jak wiele cech wspólnych mamy z małpami? Co decyduje o tym, że ludzie ze sobą współpracują? Czy myślimy pod kątem nas samych czy potrzeb grupy? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Łukasz Kwiatek (filozof, kognitywista, tłumacz książki "Dlaczego współpracujemy" Michaela Tomasello i autor wstępu, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych), dr Mateusz Hohol (filozof, kognitywista, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei