Brytyjskie być albo nie być w Unii Europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brytyjskie być albo nie być w Unii Europejskiej
Brytyjczycy 23 czerwca zdecydują, czy pozostać w UEFoto: PAP/DPA/Lukas Schulze

W czwartek Brytyjczycy podejmą decyzję, czy chcą opuścić Unię Europejską, czy w niej pozostać. Dlaczego w ogóle doszło do referendum? Na to i inne pytania dotyczące Brexitu odpowiadali eksperci zaproszeni do "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Henry Foy, Sławomir Dębski i Marek A. Cichocki dyskutują o brytyjskim referendum (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Korespondent "Financial Times" w Polsce Henry Foy, podkreślał w radiowej Trójce, że w pewnym sensie referendum w tej sprawie było nieuniknione, mogło do niego dojść jedynie w innym czasie i w innych okolicznościach. Zwracał przy tym uwagę, że Wielka Brytania jest krajem szczególnym w Europie, co wynika m.in. z "bardzo unikalnych relacji z Brukselą" i poczucia inności, spowodowanego tym, że jej obywatele są wyspiarzami.

Brexit - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Te 21 mil to wręcz ocean, który oddziela nas od Europy - dodał. Wpływ, w jego opinii, mają też sprawy historyczne, gdyż "Brytania, w ciągu ostatnich 500 lat, angażuje się w sprawy europejskie tylko wtedy, kiedy jest to konieczne". Dla wielu Brytyjczyków UE, a wcześniej EWG, to przede wszystkim projekt francusko-niemiecki.

- Jak już się Wielka Brytania w UE znalazła, to znalazły się w niej głównie elity - zwracał uwagę historyk, politolog i analityk dr Sławomir Dębski. Podkreślał, że co prawda kraj ten wywiera istotny wpływ na UE, ale z brytyjskich mediów można wywnioskować, że "nie jest on członkiem UE, że jest ciałem obcym". - Naturalny był konflikt pomiędzy społeczeństwem, ogólnym postrzeganiem, a projektem elit, jakim była UE - podkreślił.

Dr hab. Marek A. Cichocki przekonywał z kolei, że Brytyjczycy muszą sobie opowiedzieć na pytanie, "czy chcą być częścią szerzej rozumianej UE, która wyrasta poza pierwotny projekt niemiecko-francuski".

- UE nie jest już takim projektem i nie będzie, w wyniku różnych czynników, m.in. rozszerzania się, zmian wokół UE, zmian w tych dwóch krajach - podkreślał Marek A. Cichocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
ProwadziDariusz Rosiak
Goście: Henry Foy (korespondent "Financial Times" w Polsce), dr Sławomir Dębski (historyk, politolog, analityk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), dr hab. Marek A. Cichocki (filozof, politolog, doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin)
Data emisji: 22.06.2016
Godzina emisji: 21.07

pp/mp

Polecane