Wspomnienie Paryskiej "Kultury"i Leopolda Ungera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Paryskiej "Kultury"i Leopolda Ungera
Leopold UngerFoto: Stako/Wikimedia Commons

- Jednym z głównych celów "Kultury" była chęć zmiany mentalności społecznej. Giedroyc chciał oddziaływać na społeczeństwo poprzez publicystykę wysokiej próby i słowo pisane wielką literą - powiedziała prof. Iwona Hofman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Posłuchaj

Wspomnienie Paryskiej "Kultury"i Leopolda Ungera (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Paryska "Kultura" wywierała niezwykły, wręcz gigantyczny wpływ na to, co Polacy myśleli o naszych sąsiadach, o Europie i świecie, o sobie samych. Jednym ze stałych współpracowników "Kultury" i Jerzego Giedroycia był Leopold Unger, który zmarł pod koniec 2011 roku. Unger to także korespondent belgijskiego "Le Soir", związany z Radiem Wolna Europa. 

"Śmierć zamyka oczy zmarłym, otwiera oczy żywym" - Leopold Unger rozpoczął tak jedną ze swoich legendarnych korespondencji. Zawsze je efektownie rozpoczynał, a potem napięcie rosło. Ale nie chodziło tylko o napięcie: to były rzetelnie przygotowane, wnikliwe teksty. A kariera dziennikarska Ungera przypadała przede wszystkim na czasy żelaznej kurtyny, gdy dostęp do informacji był utrudniony i trzeba było umieć czytać między wierszami.

"Kultura" będzie niedługo świętować swoje siedemdziesięciolecie. Ale czy słowo "świętować" jest właściwe? Czy my o "Kulturze" pamiętamy? "Śmierć zamyka oczy zmarłym, otwiera oczy żywym". Czy to prawda? Mówimy o tym w nagraniu audycji. Opowiadamy też o tomie korespondencji między Leopoldem Ungerem a Jerzym Giedroyciem. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Iwona Hofman (UMCS), autorka wyboru korespondencji Giedroycia i Ungera oraz wielu innych publikacji o paryskiej "Kulturze"

Data emisji: 6.03.2017
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk

Polecane