Burza z piorunami wokół zmian na rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 01:18
- Ustawa o jednolitej cenie książki może mieć pozytywne skutki, spróbujmy tylko usiąść spokojnie i doprecyzować to, co tego wymaga, bo diabeł tkwi w szczegółach - mówi dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Audio
  • Dyskusja wokół zmian na rynku książki (Klub Trójki)
Jeśli chcemy się pozbyć starych książek, zamiast je niszczyć, można podzielić się nimi
Jeśli chcemy się pozbyć starych książek, zamiast je niszczyć, można podzielić się nimiFoto: http://pixabay.com/

Pomysł ustawy o jednolitej cenie książki, która miałaby obowiązywać przez pierwszy rok od momentu wydania, budzi skrajne emocje i dzieli rynek. Mariusz Cieślik z Instytutu Książki przyznaje, że trudno przewidzieć, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia takiej idei w życie. Jedną z możliwości jest to, że zamiast umocnić i tak małe zainteresowanie czytelnictwem w naszym kraju, doprowadzimy do wzrostu cen książek i pogłębienia kryzysu na rynku wydawniczym.

Zdaniem dra Łukasza Michalskiego dyskusja wokół tego tematu jest dobra i potrzebna. - Chciałbym, by rozmowa na ten temat była toczona merytorycznie i spokojnie, a nie przez zdobywanie pola krzykiem i rzucaniem się sobie do gardeł. Patrząc z punktu widzenia wydawnictwa ta ustawa jest korzystna, a może też doprowadzić do odrodzenia małych księgarń - broni swoich racji dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Z taką opinią nie zgadza się drugi z gości Trójki, który podkreśla, że jest to chybiony pomysł. - Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i jako reprezentant niewielkich i średnich wydawnictw powiem, że nie widzimy korzyści, jakie ta zmiana miałaby nam przynieść - mówi Grzegorz Zalewski z Wydawnictwa Linia.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Łukasz Michalski (historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego), Grzegorz Zalewski (Wydawnictwo Linia)
Data emisji: 12.04.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

 

Czytaj także

Kto za wszelką cenę chciał uciec z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:33
- Paszport był przepustką na Zachód, do zobaczenia na własne oczy trochę innego świata - opowiada autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" Jarosław Molenda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:50
- Są tu historie wielkich bankructw, ale też i zbijania wielkich fortun - mówi o książce "Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęście wyssane z mlekiem matki. Jak zmienia nas Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 00:40
- O istocie Ameryki stanowi dla mnie stwierdzenie, które pada w deklaracji niepodległości, że każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i poszukiwania szczęścia. To powoduje, że ten naród jest inny - uważa amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
rozwiń zwiń