Euforia, wolność, suwerenność. Po co nam Zakazane Piosenki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Euforia, wolność, suwerenność. Po co nam Zakazane Piosenki?
Mieszkańcy stolicy zebrali się na pl. Piłsudskiego, aby wspólnie śpiewać (nie) zakazane piosenki powstańcze w 73. rocznicę wybuchu Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Od kilku lat tak planuję okres wakacyjny, by 1 sierpnia zawsze być w Warszawie. Jest to dla mnie istotny dzień, bo czuję, że sama prawdopodobnie też brałabym udział w Powstaniu Warszawskim - mówi wokalistka, Aga Zaryan.

Posłuchaj

Powstanie Warszawskie oczami mieszkańców stolicy cz. 1 (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W Powstaniu Warszawskim brali udział babcia artystki, która była sanitariuszką i łączniczką, oraz dziadek, walczący na Powiślu. - Płynie we mnie ich krew i myślę, że byłabym z nimi, bo też nie lubię opresji, ograniczeń, niewoli. Ci młodzi ludzie stanęli do walki, nie zastanawiając się nad tym, co im to przyniesie, oraz czy mają szanse, czy nie. Szli chłopcy i dziewczyny z ich kamienic, uśmiechnięci. Walczyli z wrogiem, który był silniejszy - opowiada Aga Zaryan.

1 sierpnia 1944 roku nikt nie wiedział, jakie będzie apogeum zbrojnego zrywu i dokąd zaprowadzi mieszkańców stolicy. - Dlatego właśnie dzisiaj świętujemy, bo był to zryw o wolność, niepodległość, walka z upodleniem, które działo się w poprzedzających je latach. Ci ludzie, podejmując decyzję o rozpoczęciu Powstania, z bronią w ręku myśleli tylko o jednym: by być wolnymi, odzyskać niepodległość i suwerenność. Jako historyk doskonale zdaję sobie sprawę, jakie miało ono konsekwencje, ale pierwsze dni Powstania to była euforia - podkreśla dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.

O Powstaniu, sposobach na jego upamiętnienie, jego znaczeniu dla każdego z nas i (nie)Zakazanych Piosenkach mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

Powstanie Warszawskie

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Anna Nasiłowska (badaczka literatury i pisarka), Aga Zaryan (dziesięć lat temu powstała jej płyta z wierszami z i o Powstaniu Warszawskim "Umiera piękno"), dr Karol Mazur (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji:
1.08.2017
Godzina emisji: 
20.07

sm/czaj

Polecane