Razem przeciw wrogowi. Polska i Ukraina na zakrętach historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Razem przeciw wrogowi. Polska i Ukraina na zakrętach historii
Symon Petlura (z lewej) dokonuje przeglądu oddziałów ukraińskich w Kijowie, maj 1920. Na froncie oddziału gen. Iwan Omelianowicz-PawlenkoFoto: Wikipedia Commons/domena publiczna

- Paradoks relacji Polski i Ukrainy polegał na tym, że choć państwa te kłóciły się między sobą, to rozumiały, że są na siebie skazane, bo miały jednego wroga, jakim była Rosja - mówi prof. Bohdan Hud', ukraiński historyk ze Lwowa.

Posłuchaj

Jak układały się stosunki polsko-ukraińskie po I wojnie światowej? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Symon Petlura, ukraiński działacz socjaldemokratyczny i narodowy, wyznaczył sobie za cel niepodległość oraz połączenie wszystkich ziem ukraińskich po I wojnie światowej. Dotyczyło to zarówno zachodnich, jak i wschodnich krańców kraju. Zdaniem reżysera Jerzego Lubacha fakt istnienia Ukrainy za wschodnią granicą był dla Polski zabezpieczeniem przed bezpośrednim wpływem Moskwy.

- Nie tylko Polska, ale również Ukraina uważała, że tereny Wołynia i Galicji Wschodniej są sporne, bo zamieszkałe przez ludność obu narodowości. Symon Petlura zdawał sobie jednak sprawę z tego, że jednoczesna walka na wschodzie i zachodzie jest beznadziejna, dlatego szukał porozumienia z Polską - opowiada prof. Bohdan Hud'.

O zawiłościach polsko-ukraińskich stosunków w dwudziestoleciu międzywojennym mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Bohdan Hud' (ukraiński historyk ze Lwowa), Jerzy Lubach (autor filmu o Symonie Petlurze, reżyser-dokumentalista)
Data emisji:
23.08.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/iwo

 

Polecane