Trójka

Łacina uczy logicznego myślenia

08.06.2011 14:00
Naukowcy udowadniają, że trudno wymienić wszystkie korzyści wynikające ze znajomości łaciny.
Posłuchaj
46'08 Klub Trójki, 7 czerwca
więcej

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej łaciny w Polsce uczy się 0% proc. gimnazjalistów i 3,8 proc. licealistów, co daje 1,5 proc. uczniów szkół średnich ogólnokształcących. - Według naszych szacunków w większości szkół nauka łaciny trwa rok lub pięć semestrów w wymiarze jednej lub dwóch godzin w tygodniu. Na Zachodzie natomiast już w klasach gimnazjalnych łaciny uczy się około 20 procent dzieci – wyjaśnia dr Rafał Toczko z Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Krzysztof Rzepkowski z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że mimo pesymistycznych wyników badań na Uniwersytecie Warszawskim nie brakuje osób, które zainteresowane są studiowaniem filologii klasycznej. – W ostatnim czasie na jedno miejsce było ponad dwóch kandydatów (przyjmowanych jest 80 osób), co jest bardzo optymistycznym wynikiem. Niestety w innych miastach zainteresowanych studiowaniem łaciny jest znacznie mniej – dodaje gość "Klubu Trójki".

Czemu warto znać łacinę?

Goście Jerzego Sosnowskiego zgodnie stwierdzają, że łaciny uczyć się warto i trzeba, bo nie da się zliczyć wszystkich korzyści wynikających z jej znajomości.

Badania potwierdzają, że dzieci, uczące się w szkole podstawowej łaciny, nawet 20 minut tygodniowo, rozwijają się szybciej, wypadają lepiej w testach pisania i czytania.

- Filolog klasyczny musi opanować bardzo rozbudowane struktury gramatyczne. By przetłumaczyć kilkuwersowe zdanie jego myślenie musi być analityczne i holistyczne - mówi Krzysztof Rzepkowski. Dodaje, że ci, którzy uczyli się łaciny mają zazwyczaj wysokie wyniki z matematyki.

Znajomość słownictwa łacińskiego ułatwia także naukę fizyki. Dla ucznia znającego łacinę takie pojęcia jak transformator czy konwertor nigdy nie będą czymś obcym – dodaje Rafał Toczko.

Ponieważ 65 proc. -  70 proc. słów w angielskim zaczerpniętych jest z języków klasycznych dzieci uczące się łaciny, szybciej uczą się tego języka. Nauka łaciny poprawia także umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Jak nauczyć się łaciny?

Zdaniem gości "Klubu Trójki" język łaciński powinien zostać wprowadzony we wszystkich gimnazjach jako drugi język obcy do wyboru. Korzystne będzie też wprowadzenie w wybranych gimnazjach języka łacińskiego jako trzeciego języka obcego. W tym celu  MEN powinien ogłosić  konkurs dla szkół, chętnych do wdrożenia nauki języka łacińskiego jako trzeciego języka obcego. Jego zwycięzcy otrzymywaliby pulę pieniędzy na organizację nauczania języka łacińskiego w swoich szkołach. Zdaniem gości Jerzego Sosnowskiego język łaciński powinien być ponownie przedmiotem maturalnym.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(mz)
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Łacina się przydaje

Studiując filologię klasyczną, rozwijając znajomość łaciny i greki zwiększamy nasze szanse na pracę w banku.
Posłuchaj
13'42 Reportaż 31 stycznia 2011
więcej

W pewne rejony literatury, w pewne sfery języka, bez znajomości filologii klasycznej człowiek nigdy nie wejdzie, bo nie będzie miał narzędzia.

- Łacina to jest język, w którym tworzono podwaliny myśli i sztuki. To jest taki protoplasta każdego języka, który stara się najpiękniej opisać wartości – mówi Filip, uczeń z I LO w Olsztynie. Jego kolega Paweł dodaje, że łacina uczy człowieka ogromnej cierpliwości, zwłaszcza, że gdy tłumaczy się dowolny tekst z tego języka, jedno zdanie może mieć nawet osiem znaczeń.

Trudno nazwać się prawdziwym humanistą bez znajomości języków antycznych. W Polsce nie są one jednak obecne w programie nauczanie na poziomie szkoły średniej.

Inaczej jest w Europie Zachodniej, gdzie - między innymi w Niemczech - powstają nawet zespoły muzyczne śpiewające w językach klasycznych. Tam łacina i greka są znacznie bardziej poważane i popularne niż w Polsce. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii filologów klasycznych chętnie zatrudnia się w bankach, ze względu na ich wyjątkową skrupulatność.

- Dzisiaj jest trochę lepiej, ale do 1989 roku próbowano tę łacinę na siłę usunąć ze względu na to, że to język Kościoła. Po ’89 nie widziano sensu, żeby ją wprowadzać, bo właściwie w jaki sposób może się ona obywatelowi wspólnoty europejskiej przydać – tłumaczy dr Tomasz Drajkopel, filolog klasyczny.

Ekspert podkreśla, że w Europie nikt nie podważa zasadności nauczania łaciny. Nie można mówić o tradycji i kulturze europejskiej, jeśli nie odwołamy się do jej językowych korzeni.

- Pięknie byłoby znać łacinę, żeby mieć świadomość, że to słownictwo, którym posługujemy się na co dzień, w dużej mierze się z niej wywodzi. Na 20 tys. najczęściej używanych słów w języku angielskim połowa jest pochodzenia łacińskiego, ponad 5 tys. pochodzenia greckiego. W języku polskim te proporcje są nieco inne, natomiast do 1795 roku łacina była u nas językiem urzędowym – mówi Joanna Skrzynecka, nauczycielka z Olsztyna.
 

Aby wysłuchać całego reportażu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Reportaż "Przerobić Tacyta" przygotowała Alicji Kulik.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)