Rozmawiasz ze sobą? To dobry znak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozmawiasz ze sobą? To dobry znak
Foto: Fot.: Glow Images

W umyśle reprezentujemy bardzo wiele punktów widzenia. Jedne głosy akceptujemy i przyjmujemy jako nasze, inne wydają nam się obce. Funkcjonowanie naszego ja polega na ustalanie porozumienia między nimi.

Posłuchaj

Klub Trójki o dialogu wewnętrznym
+
Dodaj do playlisty
+

- Dialog jest szansą dochodzenia do integracji Ja. Zupełnie tak, jak w społeczeństwie: są różne grupy, które często mają sprzeczne głosy, ale jeżeli chcemy, by społeczeństwo funkcjonowało jako całość, to musi dojść między tymi grupami do dialogu - mówi profesor Piotr Oleś z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, współtwórca książki "Dialog z samym sobą".

/

Profesor powołuje się w "Klubie Trójki" na holenderskiego badacza Huberta Hermansa, który uważa, że nasze Ja jest wewnętrzną społecznością, taką, w której rozmaite głosy wchodzą w zróżnicowane interakcje.

 

Wewnętrzny dialog czasem ujawnia się w głośnym myśleniu, mówieniu do siebie, wypowiadaniu się w imieniu różnych postaci, prowadzonych w myślach konwersacjach. - Pierwszym krokiem do zrozumienia drugiego człowieka jest postawienie się w jego sytuacji. Elementem dialogowości jest zdolność przyjęcia punktu widzenia drugiego człowieka.


usc

Polecane