Nie wiemy, jak dobre są nasze stosunki z Ukrainą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie wiemy, jak dobre są nasze stosunki z Ukrainą
Funkcjonariuszka Izby Celnej prezentuje identyfikator, który przed polsko-ukraińskimi przejściami granicznymi funkcjonariusze będą rozdawać kibicom jadącym na Euro 2012. Umieszczone za szybą samochodu lub autokaru identyfikatory mają pomóc w usprawnieniu odprawy. Medyka, 25.05.2012. Foto: fot. PAP/Darek Delmanowicz

Bogumiła Berdychowska (publicystka, znawczyni stosunków polsko-ukraińskich): Myślę, że do końca nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę odegrała pomarańczowa rewolucja dla zmiany stanu świadomości Ukraińców.

Posłuchaj

"Klub Trójki" 31.05.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Bogumiła Berdychowska z Narodowego Centrum Kultury podkreśla, że aż 82 procent Ukraińców uważa, że stosunki polsko-ukraińskie są dobre bądź bardzo dobre. Publicystka zwraca uwagę na prężną współpracę pomiędzy miastami, województwami i ukraińskimi obwodami. – Umowy partnerskie, które dłuższy czas były takimi "papierowymi umowami”, od paru lat zaczęły być wcielane w życie – podkreśla gość Trójki.  
Znawczyni stosunków polsko-ukraińskich jako przykład zacieśniania więzów podaje współpracę województwa świętokrzyskiego z obwodem winnickim. – Doszło tam do współpracy nie na poziomie obwodu i rejonu, ale na poziomie małych miejscowości. Takich przykładów mogłabym wymieniać dziesiątki – twierdzi Bogumiła Berdychowska. Gość "Klubu Trójki” ubolewa, że w Polsce jest słaba świadomość, jak wiele się dzieje w stosunkach i relacjach z naszym sąsiadem.
Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, także dostrzega, że współpraca między Polską i Ukrainą nie jest "współpracą papierową”. – To nie jest tak, że raz w roku delegacje się spotykają, odbywają się miłe rozmowy i na tym się kończy. Miasta zaczynają współpracować w określonych dziedzinach: wymiany młodzieży, ochrony środowiska, rozwoju sektora turystycznego, itp. I to nie są odgórnie narzucone projekty – podkreśla gość Jerzego Sosnowskiego. Zdaniem prezesa Związku Ukraińców w Polsce naszym największym sukcesem po roku 2005 jest właśnie to, że mamy realną współpracę pomiędzy samorządami i organizacjami pozarządowymi.
Co wiemy dzisiaj, w przededniu turnieju, o naszych sąsiadach? Jak wygląda życie współczesnej Ukrainy – poza uwięzieniem Julii Timoszenko, o czym szeroko informują od dawna media (i czego zresztą nie należy lekceważyć)? O tym w dźwięku "Klub Trójki" 31 maja 2012.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.

(pg)

Polecane