Rodzicu, bądź dla swojego dziecka niezniekształconym lustrem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzicu, bądź dla swojego dziecka niezniekształconym lustrem
Foto: Fot.: Glow Images

– Młodzi ludzie mają wokół siebie dużo zniekształconych luster, na przykład internet czy telewizję. Zadaniem rodziców jest pokazywanie im alternatyw: interakcji w prawdziwym życiu z prawdziwymi ludźmi – mówi Arnhild Lauveng, psycholog.

Posłuchaj

Piekło dorastania - jak pomóc nastolatkom i ich rodzinom (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dojrzewanie to burza fizycznych i psychicznych zmian, to samotność, a bywa że i wykluczenie społeczne, nadmierne obciążenie bodźcami płynącymi z internetu i środków masowego przekazu, szkolny wyścig szczurów.  To często doświadczenie stanów depresyjnych, psychotycznych, samookaleczeń, zażywania narkotyków, prób samobójczych.
Arnhild Lauveng przeszła przez piekło dorastania i po wieloletniej terapii wyleczyła się ze schizofrenii. Spełniła swoje marzenie. Ukończyła psychologię a teraz pracuje z ludźmi i pisze książki: "Byłam po drugiej stronie lustra”, "Niepotrzebna jak róża", o której mówiła w "Klubie Trójki" w 2009 roku. Jej najnowsza książka to "Coś zupełnie innego. Piekło dorastania”.
Rozmówczyni Dariusza Bugalskiego uważa, że istotą niemal każdego problemu psychicznego jest zaburzenie poczucia tożsamości, problemy z odpowiedzią na pytania: kim jestem?, czy jestem dość dobry?, czy jestem niezależny, czy też kimś, kogo inni mogą używać?  Pisarka twierdzi, że najtrudniejszą rzeczą dla nas wszystkich jest bycie osobą niezależną, ale jednocześnie bycie z innymi.
Rozmowę tłumaczyła Agnieszka Nowak.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Polecane