"Wiadomości Literackie" - dzięki temu pismu rozkwitła polska literatura współczesna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wiadomości Literackie" - dzięki temu pismu rozkwitła polska literatura współczesna
Foto: Glow Images/East News

"Wiadomości Literackie" to najbardziej wpływowe pismo literackie dwudziestolecia międzywojennego. Pisali tam m.in.: Boy, Słonimski, Tuwim, Dąbrowska, Gombrowicz, Schulz...

Posłuchaj

Małgorzata Szpakowska o "Wiadomościach Literackich", najbardziej wpływowym piśmie literackim dwudziestolecia międzywojennego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Debaty prowadzone na łamach "Wiadomości Literackich" dotyczyły - wbrew nazwie - literatury w stopniu stosunkowo niewielkim. Mówiły o napięciach i konfrontacjach ideologicznych ówczesnej Polski, są jednak zadziwiająco aktualne. Dotyczą modernizacyjnej roli elit: inteligencji i klasy średniej, zmagań liberalizmu z konserwatyzmem, polityki historycznej, feminizmu.

/

Małgorzata Szpakowska z Uniwersytetu Warszawskiego poświęciła pismu nagradzaną i nominowaną do kilku ważnych nagród znakomitą monografię "Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich".
- Jednym z moich największych zdumień, kiedy czytałam "Wiadomości literackie” było to, jak wiele osób ważnych po wojnie tam zaczynało. Poczynając od Mariana Eilego, który był twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym "Przekroju". W ostatnich latach "Wiadomości literackich" próbował realizować dość podobny pomysł na pismo. Pewien typ dowcipu, żartów rysunkowych był potem przez "Przekrój” kontynuowany - mówiła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
Autorka monografii podkreślała, że poza bardzo ścisłymi awangardzistami, którzy byli związani z endecją, do pisma pisali praktycznie wszyscy. - Wystarczy wziąć jakikolwiek podręcznik literatury i to będzie historia "Wiadomości" - mówiła Małgorzata Szpakowska.
Jaki było największe dokonanie "Wiadomości Literackich”? Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki".

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!
(pg)

Polecane