Trójka

Książka o klątwie i prezydencie jedzącym swój krawat

07.11.2014 10:05
Po sukcesie książki "Matrioszka Rosja i Jastrząb" Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia, postanowił przybliżyć nam piękną krainę leżącą u stóp Kaukazu - Gruzję.
Widok na centrum Tbilisi
Widok na centrum Tbilisi Foto: E. Iwanicka/PR
Posłuchaj
12'32 Michał Nogaś opowiada o "Klątwie gruzińskiego tortu" (Trójkowy znak jakości/Trójka)
więcej

"Nocą z lotu ptaka Tbilisi wygląda jak świetlisty wąż. W jednym miejscu wężowa łuska jest zielona, a w innym połyskuje czerwienią. Kiedy się patrzy na miasto z pokładu samolotu, można odnieść wrażenie, że ogromny gad pełznie po górskich zboczach." Tak stolicę Gruzji opisuje Maciej Jastrzębski w "Klątwie gruzińskiego tortu".

"Klątwa
foto: mat. promocyjne

Jego najnowsza książka to opowieść o relacjach, które łączą Polaków i Gruzinów, o plantacjach herbaty, które zmieniły się w pola bambusowe, i prezydencie, który deklarował, że zje swój krawat. - To także opowieść o tym, jak zmieniała się Gruzja, jak zmieniał się obszar postsowiecki, to opowieść o transformacji - zauważa Michał Nogaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Prowadził: Michał Nogaś

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 7:45

(materiały promocyjne/iwo, ei)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
Alice Munro
Alice MunroFoto: Derek Shapton
Posłuchaj
15'15 Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna (Do południa/Trójka)
więcej

Wydany w Kanadzie w 1986 roku tom zawiera jedenaście opowiadań, dotyczących przede wszystkim stosunków między mężczyznami i kobietami - rozpadających się i rozkwitających uczuć, zdrady i wierności, rozstań i powrotów, rozwodów i ponownych ślubów.

Okładka
Okładka książki "Odcienie miłości", fot. mat. pras.

Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element opowiadań Alice Munro, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu, kilkudziesięciu stronach opowiadania autorka potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą.

Literacki Nobel dla Alice Munro! Mistrzowska proza prozy życia>>>

Jak mówi Agnieszka Kuc, która przełożyła "Odcienie miłości", główną tematyką opowiadań są kobiety. - To jest historia kobiecości i różnych spojrzeń kobiet na życie oraz doświadczeń. Jest tu także próba sportretowania mężczyzn, którzy do tej pory byli przedstawiani jako postaci pozytywne. Tu sytuacja się odmienia - opowiada tłumaczka.

"Odcienie miłości" Alice Munro ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Od kwiecistości do ascezy. Literacka droga Alice Munro>>>

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadził Michał Nogaś. W "Do południa" wyemitowaliśmy także materiał Jana Niebudka o Alice Munro i rozmowę Wioletty Myszkowskiej z tłumaczką książki Agnieszką Kuc.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mat. prasowe Wydawnictwa Literackiego, fbi/mp)

A oto lista osób, które wygrały książki "Odcienie miłości" w audycji "Do południa:

Pani Marzena, Chodzież
Pani Zofia, Chodzież
Pani Karolina, Dydnia
Pan Mariusz, Ćmielów
Pani Elżbieta, Tychy
Pan Roman, Gadki
Pani Ola, Klembów
Pani Bogusia, Gubin
Pani Anna, Domy Polne
Pani Edyta, Kozy
Pan Grzegorz, Krasne
Pan Mariusz, Gdynia
Pani Ewa, Baborów
Pan Maciej, Skiereszewo
Pan Paweł, Radziwiłłów
Pan Rafal, Klucze
Pan Adam, Duczki
Pan Wojtek, Miele.
Pan Paweł, Toruń
Pani Beata, Rudna

Czytaj także

Pierwszy wywiad-rzeka z Krzysztofem Kowalewskim

10.10.2014 16:00
- To rozmowa z wybitnym aktorem, od lat związanym z Trójką. To on z wdziękiem, olbrzymim wyczuciem i zaangażowaniem wcielił się w postać nie do końca rozgarniętego, niedobrze wychowanego, niekulturalnego mężczyzny,czyli Pana Sułka - tak Michał Nogaś mówi o Krzysztofie Kowalewskim, bohaterze książki "Taka zabawna historia".
Krzysztof Kowalewski
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Stach Leszczyński
Posłuchaj
11'30 Pierwszy wywiad-rzeka z Krzysztofem Kowalewskim (Trójkowy Znak Jakości)
więcej

''To pierwszy wywiad-rzeka z wybitnym aktorem. O jego życiu prywatnym - dzieciństwie w czasie wojny, młodości w PRL, kobietach, przyjaciołach dawnych i obecnych, skomplikowanej sytuacji rodzinnej, prawdziwej miłości i tych mniejszych miłościach. O odpowiedzialności i dojrzewaniu do różnych ról, nie tylko teatralnych, ale i tych w życiu prywatnym. O chorobach i cierpieniu, o szczęściu i nieszczęściu, radości i smutkach, ale zawsze z uśmiechem, poczuciem humoru, autoironią i ogromnym dystansem do swojej osoby i całego świata.

Są też historie z życia zawodowego: szkoła aktorska, pierwsze kroki na scenie, kolejne etapy w rozwoju kariery teatralnej, filmowej i telewizyjnej, najważniejsze role. Mnóstwo smaczków i anegdotek z życia środowiska aktorskiego, wiele nazwisk i wydarzeń w przezabawnych konfiguracjach.
Panorama polskiego filmu i teatru współczesnego oczami jednego z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. Ale też poruszająca, błyskotliwa, inteligentna i przezabawna lektura pełna mądrości życiowej i świetnych dowcipów. Kto myśli, że wszystko już wie o Krzysztofie Kowalewskim, zdziwi się po przeczytaniu tej książki. A kto uważa, że dowie się z niej wszystkiego, zobaczy, jak wielkim aktorem, również w życiu, jest bohater tego wywiadu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 7.45.

(mat. promocyjne/mp/mk)

Czytaj także

Tulli o przebaczeniu, Winnicka o Polakach i "Angolach"

02.11.2014 23:00
W magazynie poświęconym książkom opowiadaliśmy tym razem o ośmiu nowych tytułach. Znalazły się wśród nich te z Trójkowym Znakiem Jakości, biografia noblisty i jego najnowsza powieść, a także coś wyjątkowego dla miłośników polskiego jazzu!
Fragment okładki książki Szum
Fragment okładki książki "Szum"Foto: Instytut Książki / mat. promocyjne
Posłuchaj
50'15 Tulli o przebaczeniu, Winnicka o Polakach i "Angolach" (Z najwyższej półki/Trójka)
więcej

/

Ze zmarłymi tylko przez telefon, inaczej się nie da - pisze Magdalena Tulli w swojej najnowszej powieści "Szum". Jak przyznaje, ma ona to samo źródło, z którego "wybiły" znakomicie przyjęte, wielokrotnie nagradzane "Włoskie szpilki". Tym źródłem jest życie.

Siła rażenia "Włoskich szpilek" >>>

Bohaterką nowej książki Magdaleny Tulli znów jest dziewczynka. Znów nie pasuje do świata. Jej matka oraz ciotka doświadczyły wojennego piekła, przeżyły obóz koncentracyjny. Ojciec, Włoch, nie lubi dzieci... Dziewczynka wychowuje się zatem w rodzinie, która nie potrafi sobie poradzić z traumą. Na dodatek za wzór stawiany jest jej niezwykle utalentowany kuzyn, syn ciotki, który nie ma problemów z nauką i nie stwarza żadnych problemów wychowawczych. Dziewczynka jest jego przeciwieństwem: ma dysgrafię, dysleksję i dyskalkulię. Poniżana w szkole, nierozumiana w rodzinie tworzy swój alternatywny świat. Jest w nim lis - przewodnik, zwierzę, z którym rozmawia - i esesman, związany...

Tulli pięknym językiem pisze o odrzuceniu, o gniewie, o niespełnianiu oczekiwań otaczającego świata i o przebaczeniu. O tym, że jest to trudne, "zwłaszcza wtedy, kiedy nikt nie przeprasza"...

Magdalena Tulli była gościem "Z najwyższej półki"!

/

Odwiedziła nas także Ewa Winnicka. Trzy lata po "Londyńczykach", doskonale znanych naszym Słuchaczom, ukazali się "Angole".

Te książki mają ze sobą, rzecz jasna, wiele wspólnego. Przede wszystkim pomysł na nowy zbiór tekstów zrodził się w głowie reporterki i dziennikarki społecznej w czasie, gdy pracowała nad swoją opowieścią o tzw. starej emigracji londyńskiej.

Prawdziwy wysyp książek "Z najwyższej półki"! >>>

W "Angolach" Winnicka pisze o tych, którzy na Wyspy Brytyjskie wyemigrowali na początku XXI wieku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej i wiele krajów - w tym Zjednoczone Królestwo - otworzyło swoje rynki pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Czego się spodziewali, czego oczekiwali, a co przyniosło życie? Winnicka przemierzyła Wyspy wzdłuż i wszerz, była, rzecz jasna, w Londynie i innych dużych miastach, dotarła do Belfastu, ale spędziła też nieco czasu na prowincji.

Powstał zbiór bardzo ciekawych, nierzadko przejmujących, nierzadko smutnych, czasem zabawnych opowieści z życia. Po ich lekturze w głowie czytelnika rodzą się pytania: kim są Polacy na Wyspach Brytyjskich?, czy spełnił się ich "British dream"?, dlaczego wielu z nich myśli o powrocie?, jakie pułapki zastawił na nich nowy świat? Ale także: kim są dzisiejsi Brytyjczycy i jaka jest Wielka Brytania, której większość z nas w rzeczywistości chyba aż tak dobrze, jak sądzimy powszechnie, nie zna?

Ewa Winnicka była gościem "Z najwyższej półki"!

/

W audycji zajrzeliśmy także do nowej powieści Mario Vargasa Llosy "Dyskretny bohater". Opowiedział o niej autor biografii noblisty - o której także wspomnimy - czyli Tomasz Pindel.

To tylko część tytułów, po które sięgnięliśmy.

I jeszcze ważny komunikat: kolejne wydanie "Z najwyższej półki" 7 grudnia. Za dwa tygodnie odbędą się wybory samorządowe i w porze audycji poznamy ich wyniki.

Ale mam zaproszenie na inny program poświęcony książkom: 10 listopada o godz. 14:05 spotkamy się z Brianem Jay Jonesem, autorem książki "Tata Muppetów" (ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości), a także z Bonnie Erickson, która wymyśliła Miss Piggie!

Wszystkie informacje o książkach, o których rozmawiamy, można znaleźć na profilu FB audycji. Wiele się tam dzieje pomiędzy kolejnymi wydaniami programów.

Zapraszam do wysłuchania całej audycji.

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

(mk/iwo)