Trójka

"Drogie życie", czyli dlaczego największe dramaty dzieją się w burzy śnieżnej

17.05.2013 12:30
"Drogie życie” autorstwa Alice Munro to zbiór opowiadań dziejących się w Kanadzie. – To jednak książka nietypowa, bo częściowo autobiograficzna – mówił w "Trójkowym Znaku Jakości” Michał Nogaś.
Fragment okładki książki Drogie życie
Fragment okładki książki "Drogie życie"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
10'26 Michał Nogaś o książce "Drogie życie” autorstwa Alice Munro (Trójkowy znak jakości)
więcej

Alice Munro od lat uchodzi za poważną kandydatkę do Nobla. W Trójce mówiliśmy o jej debiutanckim tomie opowiadań "Taniec szczęśliwych cieni”, a teraz przedstawiamy najnowsze wydawnictwo "Drogie życie”. - Alice Munro to mistrzyni opowiadań, która uczyniła z nich swój sposób mówienia o świecie. Do tego mimo wieku jest wciąż w znakomitej formie. Być może w tym roku w Akademii Szwedzkiej usłyszymy wreszcie jej nazwisko – powiedział Michał Nogaś.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

"Drogie życie” to 14 opowiadań, z których każde dzieje się w innym miejscu Kanady i w różnych czasach. To jednak książka nietypowa. – Bo cztery ostatnie teksty są autobiograficzne. Pisarka wspomina swój dom i czasy młodości, czas pierwszych wyborów i lęków. Przeczytać możemy na przykład, że kiedy była mała "wszystkie dramatyczne wydarzenia jak poród czy ostry atak wyrostka robaczkowego następowały w czasie burzy śnieżnej”  – mówił Michał Nogaś.

A czy jest temat nadrzędny wszystkich opowiadań? - Gdyby próbować go określić, myślę że byłaby to namiętność. Bo uczucia są a pierwszym planie w tej książce – dodał Michał Nogaś.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: Michał Nogaś
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Dochodzenie" - książka, którą dała nam telewizja

26.04.2013 09:50
- To książka oparta na motywach scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat, serialu "The Killing". Podoba mi się w tej książce to, że jest napisana inteligentnie i z pomysłem. Nie jest zwykłym odzwierciedleniem serialu - opowiada Michał Nogaś o książce Davida Hewsona.
Kadr z serialu Dochodzenie
Kadr z serialu "Dochodzenie"Foto: fot. materiały promocyjne
Posłuchaj
08'09 Michał Nogaś o książce "Dochodzenie" (Trójkowy Znak Jakości)
więcej

/

Michał Nogaś przyznaje, że zbyt rzadko być może siada przed telewizorem i nie ma dużego pojęcia o nowościach oferowanych przez poszczególne stacje. - A już zdecydowanie nie jestem na bieżąco z modą serialową. Przegapiłem znakomity serial kryminalny "The Killing" - duńską wersję oryginalną i amerykański remake. Jak się okazuje serial, którego trzy odcinki nakręciła Agnieszka Holland, jest dziś kultowy - opowiada redaktor Trójki.

"Dochodzenie" to idealna lektura na majówkę! Na pierwszych stronach książki obserwujemy ucieczkę młodej dziewczyny, ktoś goni ją w ciemnym lesie. Dziewczyna ginie, a jej śmierć jest początkiem łańcucha nieprawdopodobnych zdarzeń.

- Wszyscy, którzy znają serial, dadzą się zaskoczyć. David Hewson zmienił kilka rzeczy i lektura tej książki może być przygodą - zapewnia Michał Nogaś. Rzeczywistość "Dochodzenia" jest realistyczna i brutalna, mroczna, chłodna i złowieszcza. Książka ma 800 stron, ale nie można się od niej oderwać!

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: literatura Michał Nogaś

Czytaj także

"Lionel Asbo. Raport o stanie państwa" - ta książka podzieliła Wielką Brytanię

10.05.2013 09:17
- Ta opowieść pokazuje, jak bardzo upadły obyczaje, jak wielki wpływ na zwykłego obywatela mają tabloidy. Chciałoby się wierzyć, że jest to tylko przypadek brytyjski... - mówi Michał Nogaś o książce Martina Amisa "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa".
Thornton-le-Dale  wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire
Thornton-le-Dale – wieś w Anglii, w hrabstwie North YorkshireFoto: Fot.: Glow Images
Posłuchaj
08'47 Michał Nogaś o książce "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa" Martina Amisa (Trójkowy Znak Jakości)
więcej

/

Brytyjski pisarz Martin Amis zasłynął w latach 80., gdy opublikował dwie powieści "Forsa" i "Pola Londynu". Wraz z wydaną w roku 2000 stworzyły one tzw. trylogię londyńską. - Jest wykładowcą akademickim, mieszkał przez pewien czas w Urugwaju, to bez dwóch zdań barwna postać. Wywarł duży wpływ na młodych brytyjskich pisarzy, między innymi na znakomitą i świetnie znaną w Polsce Zadie Smith - wyjaśnia Michał Nogaś .
7 maja miała w Polsce premierę jego najnowsza powieść "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa". W Wielkiej Brytanii wydano ją w 2012 roku. - Wzbudziła emocje, mieszane uczucia, podzieliła krytyków i czytelników - mówi dziennikarz.
Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>
Tym razem Martin Amis zabiera nas do przygnębiającego Diston, zwanego także Miastem. - To taki wymyślony przez pisarza twór miastopodobny, gdzie "nikt i nic nie ma więcej niż 60 lat" - wyjaśnia Michał Nogaś.

Poznajemy w nim dość specyficzną rodzinę, choć jak się okazuje dla tego miejsca całkiem zwyczajną. Lionel Asbo, wujek kryminalista udziela "ojcowskich" rad swojemu siostrzeńcowi Desowi. Wtajemnicza go w arkana swojego fachu i każe sobie pomagać przy tresurze pary psychopatycznych pitbuli. Ale Des chce dla siebie czegoś innego: książek i romantycznej miłości.
Tymczasem Lionel wygrywa na loterii prawie 140 milionów funtów. Staje się ulubieńcem mediów, kupuje pałace i drogie samochody, inwestuje na giełdzie i otacza się luksusowymi kobietami. Jego natura jednak się nie zmienia, co prowadzi do licznych perturbacji...
"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!