W Szczebrzeszynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Szczebrzeszynie
Punks Banditen Brigade, Ostrów Tumski, Wrocław, 1990 (dzięki uprzejmości Daniela Miszkurka)Foto: Małgorzata Helikopter

Nieskromnie powiemy - to bardzo dobry program!

Bo już teraz, mając w oczach Szczebrzeszyn, publiczność zasłuchaną w rozmowach z pisarzami, a w uszach głos Adama Struga, który wystąpił wczoraj na festiwalu, śpiewając przed cerkwią (a za plecami mając budynek dawnej synagogi) pieśni stare jak świat, wiemy, że dzieje się tu dobrze. Przewspaniała przyroda Roztocza kryje w sobie długą i momentami trudną historię mieszkających tu od wieków ludzi. Symbolem tej wieloletniej symbiozy wielu kultur są stojące obok siebie synagoga, cerkiew i kościół. Twórcy Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie mówią, że dla nich to miasto jest symbolem dobrego spotkania. Formuła festiwalu pozwala na spoktanie z językiem prozy i poezji temu, kto żyje w muzyce, i temu, kto opowiada świat w komiskowych planszach. Spotkania, warsztaty, koncerty. Nieśpiesznie.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 12 sierpnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 12 sierpnia >>>

Naszymi gośćmi są Piotr Duda i Tomasz Pańczyk - twórcy festiwalu. Odwiedza nas Justyna Sobolewska, która stworzyła program festiwalu. Porozmawiamy także z Mikołajem Grynbergiem. Jan Niebudek raz jeszcze poprowadzi nas przez festiwalowe wydarzenia. Festiwal w Szczebrzeszynie dobiega końca - przed nami ostatni dzień. Przybywajcie! Polecam, Agnieszka Szydłowska :)


AUBO_20_16_06_1938__015.jpg
foto: Bolesław Augustis

Co poza tym? 

Agnieszka Obszańska poleca zajrzeć na www.albom.pl. Tam znajdziemy zdjęcia fotografa Bolesława Augustisa, które przeniosą nas do przedwojennego Białegostoku. Wystarczy kliknąć, by znaleźć się gdzieś w okolicach ulicy Kilińskiego i wmieszać się w tłum przechodniów z lat 30. To dzięki pracy Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK w ramach projektu "Augustis 2.0", które skończyło digitalizację dwóch tysięcy niepublikowanych fotografii największej w Polsce, bo liczącej ponad 10 tysięcy negatywów, kolekcji tzw. zdjęć ulicznych. Są już dostępne na portalu albom.pl. My polecamy!

Zaglądamy też do Wrocławia na wystawę "Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80.". W Muzeum Współczesnym Wrocław zobaczymy materiały archiwalne, dokumentację fotograficzną, nagrania audio i filmowe związane z najważniejszymi zespołami i twórcami sceny. Zderzamy je z pracami artystów wizualnych debiutujących i działających w tamtym okresie, jak również twórcami młodszego pokolenia. A muzyka jest doskonałym pretekstem do zarysowania historii kształtującej się w realiach Polski w momencie gwałtownej transformacji ustrojowej – począwszy od karnawału solidarnościowej wolności, poprzez okres stanu wojennego determinującego działalność podziemną, a skończywszy na procesie zmierzającym ku zmianie systemu. O wystawie opowiadają Paweł Piotrowicz i Piotr Lisowski.


DGj-brhXkAAVi-MArg.jpg

Z muzyką, Off Festivalem i Krakowem łączy się opowieść Michała Margańskiego i jego gościa. Najpierw spójrzmy na zdjęcie obrazu, który powstał na podstawie zdjęcia... Zdjęcie zrobił Marcin Gulis, obraz namalował Marcin Maciejowski a naszym gościem jest Bartosz Zbroja, którego podobiznę wielu z nas nosi na offfestiwalowych koszulkach :) Wspaniała historia!

Na deser mkniemy w telefonicznym skrócie przez Lublin, Cieszyn i Baligród. A Rico Jaźwiński mknie do nas ze Zwierzyńca. Od wczoraj trwa tam 18. Letnia Akademia Filmowa. Obiecał, że będzie mknął kajakiem. Zobaczymy. Ze Zwierzyńca do Szczebrzeszyna to możliwe.

na FB jesteśmy 24/7

do usłyszenia

szydłowska&obszańska

niebudek&margański

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 12.08.2017
Godzina emisji: 13.07


Polecane