Monako czy Szwecja? Podatki a rozwój i szczęście mieszkańców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Monako czy Szwecja? Podatki a rozwój i szczęście mieszkańców
Według Patryka Toporowskiego z PISM Monako oferuje szeroką gamę możliwości unikania podatków w wielu obszarachFoto: KOKONIS via Foter.com / CC BY-NC

- Gdy są wysokie podatki, to państwo osiąga duże wpływy i można z nich fundować różnego rodzaju świadczenia. Podatki uszczuplają jednak dochody obywateli, więc jeśli są niższe, to zamożność jest większa i sprzyjają rozwojowi gospodarczemu - mówi analityk Roman Przasnyski.

Posłuchaj

Jaki model systemu podatkowego lepiej wpływa na dobrobyt mieszkańców? (Magazyn Europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Monako czy Andora przestają być bankowymi El Dorado w Europie. Ma to związek z porozumieniami, na podstawie których od początku 2018 roku wymieniane będą informacje na temat rachunków bankowych. Jednocześnie nadal pozostaną one państwami z najniższym systemem podatkowym na naszym kontynencie. - Obecnie w Unii Europejskiej jest trend, by nie podwyższać podatków, a obniżać je, choć są oczywiście wyjątki, na przykład Grecja - przyznaje Patryk Toporowski z PISM.

Zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz z SGH można zbudować państwo dobrobytu nawet bez podatków - pod warunkiem, że ograniczone zostaną wydatki, co zdaje się być niemożliwe. - Jeżeli są niskie podatki, które zachęcają do rozwoju przedsiębiorczości, to obywatele się bogacą na tym, że pracują i że są przedsiębiorczy. Wysokie podatki zaś zachęcają do ucieczki w szarą strefę - podkreśla ekonomistka.

W programie słuchacze i goście mówili o tym, czy na obecnym poziomie podatków można zbudować państwo dobrobytu i który z modeli - Monako i Andora czy może skandynawski - lepiej sprawdza się na drodze do większego zadowolenia mieszkańców.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Szkoła Główna Handlowa), Patryk Toporowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Paweł Majtkowski (analityk finansowy), Łukasz Czucharski (pracodawcy RP), Łukasz Walewski i Kuba Witkowski (dziennikarze radiowej Trójki)
Data emisji: 15.11.2016
Godzina emisji: 12.05

sm/mk

Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie programu:


Polecane