Słońce i wiatr w europejskiej energetyce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słońce i wiatr w europejskiej energetyce
Foto: Glow Images/East News

- To nie jest gra urzędników europejskich, to 500 milionów obywateli UE, która ma nowoczesne poglądy, potrafi myśleć bardziej do przodu, właśnie dlatego, że jest trochę bogatsza w stosunku do reszty świata. Polska na tym zyskuje - mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Posłuchaj

"Europejski Klub Trójki" - 12 lipca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

W Polsce wciąż traktuje się odnawialne źródła energii jak ciekawostkę. Tymczasem technologie pozyskiwania energii z wiatru i Słońca stanowią najszybciej rozwijające się gałęzie przemysłu na świecie. Dziedziny te stały się też przedmiotem technologicznej i naukowej rywalizacji, a nakłady na ich eksploatację błyskawicznie rosną.
Grzegorz Wiśniewski podkreśla, że w Unii Europejskiej pakiet klimatyczno-energetyczny działa, przynajmniej w obszarze energetyki odnawialnej. - Cały świat w ubiegłym roku zainwestował 230 miliardów euro w energetykę odnawialną, a 50 proc. to inwestycje UE - mówi gość Dariusza Bugalskiego. Zdaniem eksperta Polska na tym zyskuje i w tym momencie nie powinna próbować powstrzymać globalnych trendów, które są nie do zatrzymania. - Błędem jest kontestowanie polityki Unii Europejskiej - podkreśla gość "Europejskiego Klubu Trójki".
- Najwięcej wiatraków na świecie - ponad 50 proc. - produkują Chiny, a my od nich kupujemy. Rozwijamy energetykę odnawialną, oni rozwijają gospodarkę. Jak uruchomimy te źródła, to w naturalny sposób emisja dwutlenku węgla nam się zmniejszy - ocenia prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej. Ekspert podkreśla, że powinniśmy przede wszystkim zastanowić się czy nie jesteśmy w stanie i nie powinniśmy sterować tym prądem, w którą stronę powinien iść.
- Cały czas kombinujemy jak  tego nie wdrażać, a nie myślimy jak wdrożyć z efektem. Dziwię się, że nasze weto dotyczy roku 2050, kiedy węgla już nie będziemy mieli, kiedy ta polityka jest nam potrzebna jak powietrze, byśmy zmienili naszą zaściankowość. W tej chwili prowadzimy politykę obłędną, krótkookresową, działamy anachronicznie - podsumowuje Grzegorz Wiśniewski. Profesor Krzysztof Żmijewski przyznaje, że to "broń ostatniej szansy", a wynika z procedury funkcjonowania Unii. - Jeśli chodzi o główny front walki, emisję dwutlenku węgla, nie ma takiego państwa w Europie, które by tak zredukowało emisję jak Polska. Nasza emisja na głowę jest równa emisji średniej europejskiej - podkreśla ekspert.  
Więcej o pakiecie klimatycznym i energii odnawialnej w dyskusji dowiesz się słuchając całej dyskusji ekspertów w "Europejskim Klubie Trójki – 12 lipca 2012".

(ed)

Polecane