Inżynieria nowego człowieka? Polityka historyczna Niemiec

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inżynieria nowego człowieka? Polityka historyczna Niemiec
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy według projektu Petera Eisenmana został wybudowany w latach 2003–2005 w centrum Berlina Foto: AZso via Foter.com / CC BY-NC

Badanie przykładów wypędzonych z terenów polskich i czeskich, a nie np. Obwodu Kaliningradzkiego, to jeden z przykładów obecnej polityki historycznej Niemiec. - Buduje się narrację, zgodnie z którą osoby wcielone do Wehrmachtu nazywane są takimi samymi ofiarami wojny jak ofiary pacyfikacji wsi w Polsce - mówi Adam Siwek z IPN.

Posłuchaj

Jak jest kształtowana polityka historyczna Niemiec? (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Polityka historyczna odnosi się do różnych form opowiadania o przeszłości, służących określonej wizji. Realizowana przez instytucje państwowe narracja ma na celu promowanie wizji historii w kraju i za granicą. Ciekawym i dość często podejmowanym przypadkiem polityki historycznej są Niemcy, które miały burzliwe dzieje w czasie II wojny światowej.

- Jak się analizuje nastroje społeczne po II wojnie światowej, to widzimy, że Niemcy czuli, że byli ofiarami omamionymi, a następnie porzuconymi przez przywódców i naturalny jest w tym przypadku syndrom wyparcia - opowiada dr Joanna Lubecka.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, jak dodaje historyk z IPN, zaczęła dominować nowa tendencja, jaką jest zmienianie dotychczasowej wizji przeszłości. W programie opowiadamy o tym, jak dziś kształtowana jest niemiecka polityka historyczna na przykładzie takich terminów jak wypędzeni.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Joanna Lubecka (Akademia Ignatianum w Krakowie, pracownik IPN), Adam Siwek (Szef Biura Upamiętnienia Walki i Męczeństwa w IPN)
Data emisji: 1.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi

Polecane