O sile motywacji i inspiracji. Mimo niepełnosprawności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O sile motywacji i inspiracji. Mimo niepełnosprawności
Angelika Chrapkiewicz-Gądek zdobyła na wózku m.in. Rysy i KilimandżaroFoto: archiwum prywatne

Agata Spała i Angelika Chrapkiewicz-Gądek od lat starają się przełamywać stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. 

Posłuchaj

Dwie kobiety, które walczą ze stereotypami o niepełnosprawnych (Czas niezwykły/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Agata Spała to trenerka, doradca zawodowy, ekspert ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim jednak pasjonatka życia przekonana o tym, że każdy ma w sobie siłę i odwagę by realizować marzenia - czasami potrzebuje jednak inspiracji, "kopniaka" do działania lub po prostu dobrego planu!

- Zgodnie z moim orzeczeniem o niepełnosprawności jestem całkowicie niedolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Zawsze się śmieję mówiąc to, bo moje życie i to, co robię udowadniają zupełnie co innego - mówiła Agata Spała.

Opowiadała ona także m.in. o tym, ile okazji w życiu może zablokować taki "papierek" i jak ona stara się z tym walczyć, nie tylko rozmawiając z niepełnosprawnymi, ale też np. z pracodawcami.  

Agata Spała, fot. archiwum prywatne Agata Spała, fot. archiwum prywatne

Agata Spała udowadnia, że z niepełnosprawnością (porusza się na wózku) można normalnie żyć, spełniać się zawodowo i osiągać sukcesy - prowadzi z powodzeniem własny biznes, który też przełamuje bariery - te w głowach pracodawców obawiających się zatrudniać pracowników z niepełnosprawnością. Sama o swojej pracy mówi, że jej celem jest "oswajanie niepełnosprawności" w pracy, w życiu, w głowach innych.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek jest licencjonowanym nurkiem w systemie Handicapped SCUBA Association. Przygodę tę rozpoczęła jako pierwsza osoba w Polsce z rdzeniowym zanikiem mięśni. Na swoim koncie ma ponad 100 nurkowań, głównie w Morzu Czerwonym i Adriatyku. Od wielu lat jest związana ze Stowarzyszeniem "Nautica", które zajmuje się nauczaniem nurkowania osób niepełnosprawnych. Przez 8 lat pełniła w nim funkcję Prezesa, organizując wiele nurkowych i integracyjnych wypraw dla ponad 300 certyfikowanych niepełnosprawnych nurków.

- Choruję od 3 roku życia, więc w zasadzie od zawsze jestem osobą z niepełnosprawnością. Zawsze słyszałam, że powinnam mieć pracę siedzącą, spokojną. Ale ja nie odpuszczałam marzeń, a moi najbliżsi bardzo mocno we mnie wierzyli - opowiadała Angelika Chrapkiewicz-Gądek.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek, fot. archiwum prywatne Angelika Chrapkiewicz-Gądek, fot. archiwum prywatne

Osiągnięcia Angeliki Chrapkiewicz-Gądek
•  Brała udział w pierwszej polskiej wyprawie osób z niepełnosprawnością na najwyższe wzniesienie Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością dotarła na wysokość 5200 m n.p.m.
•  W 2016 roku jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku zdobyła najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.). Podejście od strony polskiej.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek uczestniczy w różnych projektach przełamujących stereotypy na temat osób niepełnosprawnych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której obie Pani mówiły o tym, jak radzą sobie z przeciwnościami i skąd biorą siły do realizowania pasji. W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" opowiedzieliśmy o działaniach Fundacji Pokonaj Raka.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Agata Spała (doradca zawodowy, ekspert ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych), Angelika Chrapkiewicz-Gądek (nurek)
Data emisji: 4.05.2017
Godzina emisji: 15.07

ei

Polecane