Kusząca symetria w świecie przyrody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kusząca symetria w świecie przyrody
Kwiaty o okrągłym, promienistym kształcie kuszą owady, ale ich zapylenie jest mniej efektywneFoto: Shutterstock.com

- Kształt i wygląd działają na zwierzęce zmysły - mówi biolog Marcin Zych. - Najbardziej pociągają je promieniście rozłożone kwiaty roślin - dodaje.

Posłuchaj

Kusząca symetria w świecie przyrody (Życie intymne roślin/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kuszenie owadów w świecie roślin to subtelna strategia ukształtowana w toku ewolucji. Aby zwabić stworzenie, nie wystarczy ponętny zapach czy barwa kwiatów. Istotny jest też ich kształt, który ma kluczowe znaczenie dla życia flory, bowiem wpływa on na skuteczność zapylania.

Owady i zwierzęta chętnie wybierają symetryczne, okrągłe kwiaty o promieniście rozłożonych płatkach. - Mogą wtedy sięgnąć po nektar z dowolnego ich krańca - mówi Marcin Zych. Biolog przyznaje jednak, że w takim przypadku roślina "nie ma pełnej kontroli nad tym, co się w jej wnętrzu dzieje". - Dziełem przepadku jest, w którym miejscu na ciele owada osadzi się pyłek, oraz to, w jaki sposób zostanie "przekazany" kolejnemu kwiatowi - mówi gość Trójki. W tej sytuacji ma znaczenie liczba zapylonych roślin, a nie jakość owadziego działania.

Zwiększoną jakość zapylenia fiołki czy storczyki uzyskują dzięki nieco innej budowie. - Alternatywą są kwiaty, które posiadają jedną płaszczyznę symetrii - mówił biolog. Dlaczego taki kształt zwiększa skuteczność zapylania? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 27.01.2016
Godzina emisji:
6.20

pkur/mk


Polecane