Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"?
Warszawa, rok 1963. Marek Nowakowski, jeden z autorów publikujących w piśmie "Współczesność"Foto: PAP/CAF/Edmund Uchymiak

W gomułkowskiej Polsce działała grupa pisarzy, którzy postanowili sprzeciwić się systemowi i wydawać opozycyjne pismo zatytułowane "Współczesność". Do grona tych twórców zaliczyć można m.in. Marka Nowakowskiego.

Posłuchaj

Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"? (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Marek Nowakowski jako młody chłopak należał do ZMS i zapowiadał się jako agitator, który będzie krzewił zręby władzy ludowej. To jednak szybko minęło, dostrzegł w tym wielkie kłamstwo. Później w świecie robotniczym, trochę też w półświatku, odnalazł coś autentycznego, co poprowadziło go przez życie, nadało wymiar jego pisaniu. Myślę, że podobnie było z innymi twórcami pokolenia "Współczesności", którzy poza fasadami propagandy dostrzegli człowieka, jego prawdziwe problemy i chcieli o tym pisać - mówi Wojciech Chmielewski, laureat pierwszej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, której gościem był również Andrzej Chąciński - jeden z założycieli "Współczesności". W Trójce wspominał, jak wyglądały początki pisma, kto w nim drukował swoje teksty i dlaczego w pewnym momencie odebrano zezwolenie na wydawanie periodyku i jak uratował go... Władysław Gomułka.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: 
Wojciech Chmielewski (pisarz), Andrzej Chąciński (współzałożyciel "Współczesności")
Data emisji:
15.07.2017
Godzina emisji: 15.09

mk

Polecane