"Z najwyższej półki": historie trudne, bolesne, nieznane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki": historie trudne, bolesne, nieznane
Stanisław Cichoszewski - jeden z bohaterów książki "Brudne serca" Foto: archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

W tym wydaniu audycji sięgniemy po dwie książki, obie z Trójkowym Znakiem Jakości. Pierwsza opowiada o tym, jak "zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków". Druga to z kolei historia kobiet, które stały się ofiarami wojny domowej w Hiszpanii.

Posłuchaj

Historie trudne, bolesne, nieznane (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szok? Niedowierzanie? Myśl, że to pomyłka? Czy ten rodzaj emocji da się w ogóle opowiedzieć? To pytanie musi paść w audycji, której gościem będzie Anna K. Kłys , autorka książki "Brudne serca" .

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski>>>

/

Poznańska dziennikarka i autorka zdjęć postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o "chłopcach z lasu” skazanych na śmierć i rozstrzelanych w wielkopolskich lasach przez funkcjonariuszy ludowej władzy. Zaczęła czytać dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, studiować akta. Zaczęła dowiadywać się coraz więcej o złożonych losach dwudziestolatków, którzy pod koniec II wojny – i po jej zakończeniu – szukali pomysłu na życie, na utrzymanie rodzin…

I tak poznała historię Stanisława Cichoszewskiego, byłego milicjanta, który został zastrzelony w grudniu 1946 roku. Świadkiem tego zdarzenia, a może jednym z wykonawców wyroku (?) był Jan Młynarek, podobnie jak Stanisław – (najpierw) milicjant, a następnie – funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Podobne życiorysy, podobne życie, podobne pomysły na życie – a jak zupełnie inaczej potoczyły się losy ich obu…

Tych, którzy ukrywali "chłopców z lasu", bronił w procesach mecenas Stanisław Hejmowski . (Bronił też innych – nazistów i uczestników poznańskiego Czerwca ’56). Gdy władzy ludowej zaczął za bardzo przeszkadzać, stał się wrogiem społecznym. O tym, jak należy go nękać, jak utrudniać mu życie, jak go upokarzać, decydował… kapitan Służby Bezpieczeństwa. Był nim… ojciec Anny K. Kłys .

Skomplikowana, wielowarstwowa historia. Porozmawiamy o niej w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

/

Sięgniemy także po "Uśpiony głos" . To powieść Dulce Chacon , która – wydana w roku 2002 – wywołała w Hiszpanii wielkie poruszenie i przywołała dyskusje na temat tego, co wydarzyło się w tym kraju w czasie wojny domowej.

Chacon, wychowana w rodzinie o prawicowych poglądach (jej ojciec był burmistrzem, zwolennikiem reżimu generała Franco), postanowiła wysłuchać opowieści kobiet, które straciły mężów, chłopaków, najbliższych członków rodzin. Siedziały w więzieniach, odwiedzały skazanych. Znały tych – i te – którzy za działalność i walkę na rzecz republiki stanęli przed plutonami egzekucyjnymi.

To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. Jeden z jej fragmentów (opowieść więzionej Tomasy) zamieściliśmy na profilu FB "Z najwyższej półki" .

Gośćmi audycji będą tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska .

Zapowiemy także wyprawę do… Indii! Już niedługo w New Delhi rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki, których gościem honorowym będzie Polska. O wszystkim opowie Elżbieta Kalinowska, wiceszefowa Instytutu Książki.

"Z najwyższej półki" także wybiera się do stolicy Indii, relacje z Targów pojawią się na antenie Trójki!

FB "Z najwyższej półki" działa cały czas, także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu. Polecam! www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Do usłyszenia w niedzielę 2 lutego o godz. 21.05!

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

PS Książki przyznajemy w audycji drogą mailową. Listy, w których znaleźć się muszą dane korespondencyjne, wysyłać należy po pojawieniu się na antenie komunikatu w tej sprawie. Lista osób, które otrzymają konkretne tytuły, pojawi się na stronie audycji i na profilu na FB w ciągu 10 dni od emisji ostatniego wydania programu.

Polecane