Trójka

"Z najwyższej półki" od Berlina po Bombaj

12.06.2011 11:00
Suketu Mehta, urodzony w Kalkucie i mieszkający w Nowym Jorku pisarz, napisał fascynującą książkę o jednej z największych światowych metropolii – Bombaju (Mumbaju).
Posłuchaj
38'52 Z najwyższej półki 12 czerwca 2011
więcej

Na świecie ukazała się ona po raz pierwszy w 2004 roku i zyskała znakomite recenzje, teraz trafia (wreszcie) i na polski rynek. "Bombaj. Maximum City" to połączenie: pamiętnika, przewodnika i książki historycznej, wyjątkowa opowieść o wyjątkowym mieście. To wydanie "Z najwyższej półki" rozpoczniemy od rozmowy o dziele Mehty. Przewodnikiem po "Bombaju"  będzie Paulina Wilk, dziennikarka "Rzeczpospolitej" i miłośniczka Indii (o których książkę także właśnie kończy).

Przyjrzymy się też trzem nowym wydawnictwom – w dużej mierze związanym z Trójką, a to przez osoby ich autorów. Na rynku ukazały się właśnie: "Jabłonie. Wybrane utwory sceniczne (tom I)" Agnieszki Osieckiej, "Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane (tom I)" Jonasza Kofty i "Ja jako znalezisko" Jacka Fedorowicza.

Opowiemy też o "Malinie", wydanej w Polsce przed czterdziestu laty jedynej ukończonej powieści tragicznie zmarłej austriackiej poetki i pisarki Ingeborg Bachmann. Ta książka, jak twierdzą krytycy, mimo upływu czasu nadal zachwyca, sięgają po nią kolejne pokolenia czytelników na całym świecie. Teraz i my znów mamy taką szansę.

Przejrzymy również półkę z nowościami, na której na pewno znajdzie się druga część świetnego komiksu Jasona Lutesa o niemieckiej stolicy, tym razem "Berlin – miasto dymu". I tradycyjnie, będziemy polecać i odradzać - tym razem z Patrycją Pustkowiak.


Do usłyszenia w niedzielę o 19:05 - zaprasza Michał Nogaś

 

Lista osób, które otrzymają książki prezentowane w czerwcowym wydaniu "Z najwyższej półki".

"Bombaj. Maximum City" *
Wojciech Małek, Biłgoraj
Zofia Tyrała, Kraków
Joanna Świderska, Łódź
Krzysztof Żyła, Dębica
Robert Banach, Chorzów
Paweł Geca, Kraków
Bożenna Hołownia, Warszawa

"Berlin – miasto dymu" *
Osoba z telefonu
Marcin Pawełczak,  Warszawa
Szymon Ossowski, Korsze
Rafał Dziemiński, Białystok
Jacek Handler, Blachownia

"Pisarz, który nienawidził kobiet" *
Anna Musik, Lubsza
Krzysztof Madera, Kozowo
Andrzej Koniecko, Toruń
Przemysław Porwich, Munchen

"Płomienie" *
Karolina Wawrzynowicz,  Grójec Wielki
Anna Rzeźnik, Sutton Coldfield
Adam Leszczyński, Słupsk
Tymoteusz Aleksandrowicz, Kraków
Dominik Łaciak, Bieruń

"Ja jako wykopalisko" *
Jan Foryś, Warszawa
Ewa Pasecka, Reda
Joanna Kowalczyk, Łódź
Marcin Kaleba, Warszawa
Aleksandra Michałowska, Warszawa

"Co to jest miłość" *
Aleksandra Woźniak, Mszczonów
Andrzej Walentek, Wrocław
Kamila Bonisławska-Małek, Warszawa
Miłosz Zawadzki, Lipno
Joanna Głuchowska, Warszawa

"Jabłonie" *
Wojciech Frąckowiak, Ustrzyki Dolne
Inga Szwarc, Gdańsk
Anna Cyganek, Sułoszowa
Magdalena Muszalska, Bydgoszcz
Marta Terlecka, Wrocław


"Malina" *
Łukasz Szymiczek, Żywiec
Anna Osiak, Sulejówek
Daniel Pruszkowski, Grójec
Robert Luboch, Paryż
Jacek Mielczarek, Szczecin

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Indie: Świątynie, slumsy i... miasto uciech

Bombaj to nie jest miasto na wypoczynek. To finansowa stolica Indii. Mieszka tam tylu ludzi, że zdołaliby oni wypełnić… pół Polski. Turyści odwiedzają najczęściej świątynię bogini dobrobytu i... miasto uciech.
Posłuchaj
04'40 Dlaczego warto odwiedzić Bombaj?
więcej

– W Indiach, nie tylko w Bombaju, cały czas jest się otoczonym przez ludzi. – mówi dr Monika Browarczyk, indolog. – To może być ciężkie przeżycie dla przybysza.

Zanim wybierzemy się jednak do tego fascynującego i tętniącego życiem miasta warto znać zasady jakie tam panują.

- Mężczyzna nie dotyka kobiety, kobieta nie dotyka mężczyzny, jeśli są sobie obcy - uprzedza dr Browarczyk. – Drażliwym tematem jest także rozmawianie o biedzie. Hindusi źle to odbierają, bo uważają, że postrzega się Indie w sposób stereotypowy, zapominając o tym, że ten kraj ma przecież własnego satelitę, broń atomową i jest imperium software’owym. Pamiętać należy, by nie podawać lewej ręki, ani np. nią nie jeść. Służy ona bowiem do czynności, związanych z różnymi nieczystościami.

Absolutnie nie można też robić zdjęć żebrakom, wyciągającym ręce po drobne, choć to właśnie w Indiach narodziło się pojęcie "turystyki slumsowej", czyli organizowania całych wycieczek po to, by zwiedzić najbiedniejsze rejony Bombaju. 

Ale na szczęście slumsy nie są głównymi punktami na turystycznych mapach. Spośród świątyń, które znajdują się w Bombaju, warto poznać dwie. – Pierwsza to świątynia, poświęcona bogu Ganeśa, który nazywany jest największym opiekunem i tym, który usuwa wszystkie przeszkody – opowiada dr Browarczyk. – Drugim ważnym miejscem na mapie Bombaju jest świątynia Lakszmi, bogini dobrobytu.

Warto też odwiedzić wyspę Elefanta, położoną na Morzu Arabskim, niedalego Bombaju. – Są tam przepiękne groty, o wczesnohinduskiej architekturze, ale także… miasto uciech – zachęca dr Browarczyk.

Więcej na temat fascynującego kraju, jakim są Indie, słuchaj w audycji "Stacja Kultura". Kliknij w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu. 

(kd)