Pierwsze jesienne nowości "Z najwyższej półki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsze jesienne nowości "Z najwyższej półki"
"Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Izabela Meyza i Witold Szabłowski. Foto: fot. materiały promocyjne

Nadchodzi znakomity czas dla tych, którzy lubią czytać. W najbliższych tygodniach nastąpi prawdziwy wysyp nowości. Pierwsze przedstawiamy już w tym wydaniu.

Posłuchaj

Izabela Meyza i Witold Szabłowski opowiadają o projekcie i książce "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem"
+
Dodaj do playlisty
+

/

"Stoją przed nami kobieta i facet z dzieckiem, ani specjalnie grubi, ani chudzi, on ścięty na łyso, ona z włosami za ucho. Stoją w samych majtkach, widzimy ich na ekranie komputera, z boku, gdy obracają się wokół własnej osi. I mimo że ten facet i ta kobieta to my sami, lepimy im nową tożsamość" – piszą we wstępie do książki "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Izabela Meyza i Witold Szabłowski .

Ich projekt – pół roku w Polsce sprzed trzydziestu lat – śledziliśmy na antenie Trójki (a także innych programów PR), autorzy (małżeństwo dziennikarzy) wypełnili też w grudniu 2011 roku naszą ankietę "Kulturysty" .

Meyza, Szabłowski i ich dwuletnia córka, Marianna, przeprowadzili się do typowego PRL-owskiego mieszkania na warszawskim Ursynowie, zwanym sypialnią stolicy. Zmienili ubrania (ona – ortalion, on – marmurek), wygląd (ona – trwała, on – zaczeska, rudy wąs i czternaście kilogramów więcej), przyzwyczajenia (co wymusiła nowa sytuacja). Starali się odnaleźć w tamtej rzeczywistości. Już w trakcie okazało się, że ich projekt nie jest tak do końca o PRL-u – jest o nas współczesnych, o wykluczeniu, o samotności, o utracie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. O czym jeszcze? Izabela Meyza i Witold Szabłowski byli gośćmi tego wydania "Z najwyższej półki" . A to, jak wyglądali w ich PRL-u, pokazujemy w naszej galerii.

/

Evelyn Waugh uważany jest za jednego z najlepszych pisarzy brytyjskich XX wieku. Słynął z tekstów przepełnionych satyrą i mrocznym humorem. Był bezlitosny dla wszystkich, był być może ostatnim wielkim pisarzem czasów imperialnych.

W Polsce ukazuje się właśnie jego znakomity reportaż z… 1930 roku! "Daleko stąd. Podróż afrykańska" to opowieść o tym, jak Waugh wybrał się – jako korespondent jednego z dzienników – do Abisynii, by obserwować uroczystość koronacji Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego, Króla królów Etiopii, czyli cesarza Haile Sellasie I. Książka jest zapisem wrażeń nie tylko z pobytu w Addis Abebie, Waugh odwiedził także inne miejsca w Afryce. Pisał z pozycji "białego człowieka", pełnego wiary w wielkość brytyjskiego imperium. Dziś te teksty wielu mogą szokować, mogą zostać uznane za kontrowersyjne. A jednak – bronią się. Dlaczego? O tym rozmawialiśmy z tłumaczką, Barbarą Kopeć-Umiastowską.

Zgodnie z piątkową zapowiedzią wróciliśmy także do książki Andrew Marra "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy" , która ukazała się właśnie z Trójkowym Znakiem Jakości. Kim jest brytyjska monarchini? Najpotężniejszą kobietą na świecie? Niewolnicą systemu politycznego? Matką narodu? Doskonałą aktorką codziennie odgrywającą bezbłędnie swą rolę? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi z dziennikarzem "Newsweeka", przez wiele lat mieszkającym w Wielkiej Brytanii i pracującym w BBC, Markiem Rybarczykiem.

/

To jednak nie wszystkie nowości!  Sięgnięliśmy też po: sagę rodziny Oriany Fallaci, spisaną we właśnie wydanej w Polsce książce "Kapelusz cały w czereśniach"; historię kibucowych dzieci, przedstawioną przez Jael Neeman w "Byliśmy przyszłością ; autobiografię Salmana Rushdiego "Joseph Anton" ukazał się właśnie z Trójkowym Znakiem Jakości (do książki wrócimy w najbliższych dniach na antenie).

 

Dużo nowych książek na jesień! Zapraszam w niedzielę po 21-szej!

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

Nasz "książkowy" FB działa przez cały czas – polecamy!

 

Oto lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

 

„Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”

 

Anna Saletra, Łódź

Małgorzata Żuczek, Września

Arkadiusz Mieczyński, Bobrowice

Jagoda Suchecka, Wrocław

Anna Machut, Kraków

Katarzyna Schaefer, Kwidzyn

Łukasz Suma, Gliwice

 

„Daleko stąd. Podróż afrykańska”

 

Kamil K. Cołyt, Goczałkowice-Zdrój

Magdalena Folga, Londyn

Piotr Szymaniak, Warszawa

 

„Joseph Anton. Autobiografia”

 

Krzysztof Warzyszyński, Warszawa

Dominika Fijał, Piece

Justyna Orzeł, Warszawa

Elżbieta Dalecka-Kapica, Gdynia

Łukasz Szymiczek, Żywiec

Elżbieta Jakubska, Kraków

Grzegorz Walczak, Sumina

Dorota Bolewska, Toruń

Anna Piosik, Opole

Jakub Czernik, Kraków

 

„Kapelusz cały w czereśniach”

 

Joanna Siemiak, Gdynia

Tekla Kołodziejska, Płońsk

Tomasz Mitał, Nowe Skalmierzyce

 

„Byliśmy przyszłością”

 

Paweł Bogner, Oborniki Śląskie

Mateusz Richert, Reda

Krzysztof Bernaś, Łęki Górne

 

„Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”

 

Małgorzata Żuczek, Września

Anna Sadowska-Skowron, Gliwice

Tadeusz Madejek, Bydgoszcz

Tomasz Flis, Lublin

Przemysław Hołubowski, Gdańsk

Wioleta Leszczyńska, Toruń

Maja Kasperkiewicz, Warszawa

Danuta Buchel, Warszawa

Michał Turzyński, Pogódki

Beata Bułacińska, Warszawa

Tomasz Lizoń, Wałcz

Jan Jeliński, Warszawa

Natalia Mich, Przyborów

Tomasz Skiba, Kraków

Karolina Warzynowicz, Grójec Wielki

Gabriela Balawajder, Warszawa

Przemysław Nowaczyński, Poznań

Łukasz Kurdziel, Lędziny

Grzegorz Dzięgelewski, Wejherowo

Anna Bania, Warszawa

 

Kolejne wydanie "Z najwyższej półki" 14 października o 21:05. Polecamy!

 

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Polecane