Trójka

Dorota Masłowska: jestem obsesyjnie zainteresowana światem

15.10.2012 11:45
- Wiem, gdzie należy kierować uszy. Pisanie wzbudza we mnie permanentną czujność na to, co ludzie mówią, jak się zachowują - mówi Dorota Masłowska w Trójce.
Dorota Masłowska w Trójce
Dorota Masłowska w TrójceFoto: fot. Gabriela Darmetko/ Polskie Radio
Posłuchaj
24'04 Dorota Masłowska: nie chce mi się już tłuc czytelnika łyżką po głowie
więcej

- "Koty" stwarzają duże problemy, jeśli ktoś chciałby potraktować je dosłownie - mówi laureatka NIKE z roku 2006 powracając z powieścią, której akcja – pozornie – nie rozgrywa się w Polsce. Dorota Masłowska kazała czekać swoim czytelnikom siedem długich lat. Ale było warto!

Ballada o Jo i Fah

 "Kochanie, zabiłam nasze koty" to historia dwóch amerykańskich dziewczyn, których życie pełne jest nieistotnych zdarzeń, a język – pusty… Tak należałoby powiedzieć, gdyby spojrzeć jedynie na pierwszą warstwę tekstu i na jej podstawie wydawać sądy. Dorota Masłowska zastrzega jednak, że czytelnik wnikliwy doczyta się tam masy innych rzeczy, a ta książka w jej historii przygody z pisaniem jest aktem wolności. 

/

- Przez 7 lat, kiedy nie pisałam powieści, a zajmowałam się teatrem, bardzo biedziłam się z nawarstwiającymi się oczekiwaniami w stosunku do mojej osoby i do potencjalnej powieści, która miała powstać. I nagle powstało coś, czego pewnie nikt się nie spodziewał, co dla wielu osób jest zawodem, a jednocześnie tą książką spełniłam własne oczekiwania wobec siebie - wyznaje.

Masłowska przyznaje, że to, co pisała dotychczas było zupełnie inne. - Używałam innych konwencji, dużo prostszych i bardziej ordynarnych środków, przez co to, co pisałam, miało dużo większą moc rażenia, drapania czytelnika po mózgu, a tu mamy do czynienia z subtelnym masażem - opowiada w rozmowie z Michałem Nogasiem w audycji "Z najwyższej półki" .

Przypowieść o kulturze błahości

Gdy w "Koty" wejdzie się głębiej okazuje się, że to opowieść o świecie współczesnym, zdominowanym przez portale społecznościowe, poradniki, gadżety, o świecie miałkim, zapominającym o podstawowych wartościach, o tym, co ważne…  - Obcowanie wyłącznie z jej poziomem "zero" grozi załamaniem nerwowym. Jeżeli chcemy z niej zaczerpnąć fabułę i zabawne dialogi, to zwymiotujemy po 10 stronach - ostrzega autorka.

Masłowska jest doskonałym obserwatorem, genialnie słucha otoczenia, a z diagnozą, którą stawia w powieści – jakkolwiek przerażającą – trudno się nie zgodzić. I, co być może dla wielu ważne, nie wywołuje przy tym żadnego skandalu… 

Dyskurs wielkiej bzdury

Przekonuje, że "dyskurs wielkiej bzdury" stał się zjawiskiem tak powszechnym, że nikt już nie zwraca na to uwagi. Mówi, że jej bohaterki Jo i Fah są "żadne". - Punktem wyjścia był język: totalnie sztuczny, kopiujący język amerykański i w sferze słownictwa, i gramatyki - tłumaczy, że zależało jej na tym, by narracja nie była literacka, a jak najbardziej filmowa, ponieważ nasza rzeczywistość jest zainfekowana kinem. - To może być odrażające, czyni postaci marionetkowymi, one są w 1D, z dykty - dopowiada.   

Wszechogarniająca kultura błahości przestała nas razić, stała się "oczywista" i przezroczysta. - Do takiej konstrukcji świata przyczynił się internet, który nie dywersyfikuje informacji ze względu na ich ważność, dostajemy bajoro informacyjne, ale zawsze żeby wyciągnąć z niego coś wartościowego, musimy dotknąć szamba - mówi Masłowska i deklaruje, że dba o swoje prawo do "uważania tego, co uważa". - To jedyna słuszna droga, którą można obrać: być nieczułym na oczekiwania, nie chcieć się podobać. To bardzo dobra inwestycja - przekonuje.

Jaką diagnozę stawia Dorota Masłowska naszej pogoni za Ameryką, dlaczego przestaje robić rzeczy, które już umie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Nogasia z autorką "Kochanie, zabiłam nasze koty".
(ed)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Pierwsze jesienne nowości "Z najwyższej półki"

23.09.2012 17:30
Nadchodzi znakomity czas dla tych, którzy lubią czytać. W najbliższych tygodniach nastąpi prawdziwy wysyp nowości. Pierwsze przedstawiamy już w tym wydaniu.
Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem Izabela Meyza i Witold Szabłowski.
"Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Izabela Meyza i Witold Szabłowski. Foto: fot. materiały promocyjne
Posłuchaj
18'33 Izabela Meyza i Witold Szabłowski opowiadają o projekcie i książce "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem"
08'37 Barbara Kopeć-Umiastowska opowiada o książce "Daleko stąd. Podróż afrykańska"
02'38 O autobiografii Salmana Rushdiego - "Joseph Anton" z Trójkowym Znakiem Jakości
02'23 "Kapelusz cały w czereśniach" - saga rodziny Oriany Fallaci
02'46 Jael Neeman: "Byliśmy przyszłością"
08'55 O bohaterce książki "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy" opowiada Marek Rybarczyk, dziennikarz "Newsweeka", przez wiele lat mieszkającym w Wielkiej Brytanii i pracującym w BBC
więcej

/

"Stoją przed nami kobieta i facet z dzieckiem, ani specjalnie grubi, ani chudzi, on ścięty na łyso, ona z włosami za ucho. Stoją w samych majtkach, widzimy ich na ekranie komputera, z boku, gdy obracają się wokół własnej osi. I mimo że ten facet i ta kobieta to my sami, lepimy im nową tożsamość" – piszą we wstępie do książki "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Izabela Meyza i Witold Szabłowski .

Ich projekt – pół roku w Polsce sprzed trzydziestu lat – śledziliśmy na antenie Trójki (a także innych programów PR), autorzy (małżeństwo dziennikarzy) wypełnili też w grudniu 2011 roku naszą ankietę "Kulturysty" .

Meyza, Szabłowski i ich dwuletnia córka, Marianna, przeprowadzili się do typowego PRL-owskiego mieszkania na warszawskim Ursynowie, zwanym sypialnią stolicy. Zmienili ubrania (ona – ortalion, on – marmurek), wygląd (ona – trwała, on – zaczeska, rudy wąs i czternaście kilogramów więcej), przyzwyczajenia (co wymusiła nowa sytuacja). Starali się odnaleźć w tamtej rzeczywistości. Już w trakcie okazało się, że ich projekt nie jest tak do końca o PRL-u – jest o nas współczesnych, o wykluczeniu, o samotności, o utracie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. O czym jeszcze? Izabela Meyza i Witold Szabłowski byli gośćmi tego wydania "Z najwyższej półki" . A to, jak wyglądali w ich PRL-u, pokazujemy w naszej galerii.

/

Evelyn Waugh uważany jest za jednego z najlepszych pisarzy brytyjskich XX wieku. Słynął z tekstów przepełnionych satyrą i mrocznym humorem. Był bezlitosny dla wszystkich, był być może ostatnim wielkim pisarzem czasów imperialnych.

W Polsce ukazuje się właśnie jego znakomity reportaż z… 1930 roku! "Daleko stąd. Podróż afrykańska" to opowieść o tym, jak Waugh wybrał się – jako korespondent jednego z dzienników – do Abisynii, by obserwować uroczystość koronacji Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego, Króla królów Etiopii, czyli cesarza Haile Sellasie I. Książka jest zapisem wrażeń nie tylko z pobytu w Addis Abebie, Waugh odwiedził także inne miejsca w Afryce. Pisał z pozycji "białego człowieka", pełnego wiary w wielkość brytyjskiego imperium. Dziś te teksty wielu mogą szokować, mogą zostać uznane za kontrowersyjne. A jednak – bronią się. Dlaczego? O tym rozmawialiśmy z tłumaczką, Barbarą Kopeć-Umiastowską.

Zgodnie z piątkową zapowiedzią wróciliśmy także do książki Andrew Marra "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy" , która ukazała się właśnie z Trójkowym Znakiem Jakości. Kim jest brytyjska monarchini? Najpotężniejszą kobietą na świecie? Niewolnicą systemu politycznego? Matką narodu? Doskonałą aktorką codziennie odgrywającą bezbłędnie swą rolę? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi z dziennikarzem "Newsweeka", przez wiele lat mieszkającym w Wielkiej Brytanii i pracującym w BBC, Markiem Rybarczykiem.

/

To jednak nie wszystkie nowości!  Sięgnięliśmy też po: sagę rodziny Oriany Fallaci, spisaną we właśnie wydanej w Polsce książce "Kapelusz cały w czereśniach"; historię kibucowych dzieci, przedstawioną przez Jael Neeman w "Byliśmy przyszłością ; autobiografię Salmana Rushdiego "Joseph Anton" ukazał się właśnie z Trójkowym Znakiem Jakości (do książki wrócimy w najbliższych dniach na antenie).

 

Dużo nowych książek na jesień! Zapraszam w niedzielę po 21-szej!

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

Nasz "książkowy" FB działa przez cały czas – polecamy!

 

Oto lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

 

„Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”

 

Anna Saletra, Łódź

Małgorzata Żuczek, Września

Arkadiusz Mieczyński, Bobrowice

Jagoda Suchecka, Wrocław

Anna Machut, Kraków

Katarzyna Schaefer, Kwidzyn

Łukasz Suma, Gliwice

 

„Daleko stąd. Podróż afrykańska”

 

Kamil K. Cołyt, Goczałkowice-Zdrój

Magdalena Folga, Londyn

Piotr Szymaniak, Warszawa

 

„Joseph Anton. Autobiografia”

 

Krzysztof Warzyszyński, Warszawa

Dominika Fijał, Piece

Justyna Orzeł, Warszawa

Elżbieta Dalecka-Kapica, Gdynia

Łukasz Szymiczek, Żywiec

Elżbieta Jakubska, Kraków

Grzegorz Walczak, Sumina

Dorota Bolewska, Toruń

Anna Piosik, Opole

Jakub Czernik, Kraków

 

„Kapelusz cały w czereśniach”

 

Joanna Siemiak, Gdynia

Tekla Kołodziejska, Płońsk

Tomasz Mitał, Nowe Skalmierzyce

 

„Byliśmy przyszłością”

 

Paweł Bogner, Oborniki Śląskie

Mateusz Richert, Reda

Krzysztof Bernaś, Łęki Górne

 

„Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”

 

Małgorzata Żuczek, Września

Anna Sadowska-Skowron, Gliwice

Tadeusz Madejek, Bydgoszcz

Tomasz Flis, Lublin

Przemysław Hołubowski, Gdańsk

Wioleta Leszczyńska, Toruń

Maja Kasperkiewicz, Warszawa

Danuta Buchel, Warszawa

Michał Turzyński, Pogódki

Beata Bułacińska, Warszawa

Tomasz Lizoń, Wałcz

Jan Jeliński, Warszawa

Natalia Mich, Przyborów

Tomasz Skiba, Kraków

Karolina Warzynowicz, Grójec Wielki

Gabriela Balawajder, Warszawa

Przemysław Nowaczyński, Poznań

Łukasz Kurdziel, Lędziny

Grzegorz Dzięgelewski, Wejherowo

Anna Bania, Warszawa

 

Kolejne wydanie "Z najwyższej półki" 14 października o 21:05. Polecamy!

 

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Masłowska i Kolski

13.10.2012 18:15
Laureatka NIKE z roku 2006 powraca z nową powieścią, której akcja – pozornie – nie rozgrywa się w Polsce. A znany reżyser filmowy opowiada o próbie pogodzenia się ze stratą najbliższej mu osoby…
Dorota Masłowska w Trójce
Dorota Masłowska w TrójceFoto: fot. Gabriela Darmetko/ Polskie Radio
Posłuchaj
24'04 Dorota Masłowska: nie chce mi się już tłuc czytelnika łyżką po głowie
13'31 Jan Jakub Kolski: współczesność unieważniła film
02'15 Marta Bartosik o książce "Pisarz naiwny i sentymentalny" Orhana Pamuka
01'17 Violetta Wiśniewska o książce "Muzeum porzuconych sekretów" Oksany Zabużko
01'39 Anna Juszkiewicz poleca "Stację Muranów" Beaty Chomątowskiej
01'44 Piotr Kofta o książce Eduardo Mendozy "Walka kotów"
01'49 Agnieszka Łasek poleca książkę "Ojciec" Miljenko Jergović
więcej

/

Dorota Masłowska kazała czekać swoim czytelnikom siedem długich lat. Ale było warto! (W międzyczasie publikowała teksty na potrzeby teatru.) "Kochanie, zabiłam nasze koty" to historia dwóch amerykańskich dziewczyn, których życie pełne jest nieistotnych zdarzeń, a język – pusty… Tak należałoby powiedzieć, gdyby poznać jedynie pierwszą warstwę tekstu i na jej podstawie wydawać sądy. Ale gdy wejdzie się głębiej, okazuje się, że ta książka to opowieść o świecie współczesnym, zdominowanym przez portale społecznościowe, poradniki, gadżety, świecie miałkim, zapominającym o podstawowych wartościach, o tym, co ważne…

Masłowska jest doskonałym obserwatorem, genialnie słucha otoczenia, a z diagnozą, którą stawia w powieści – jakkolwiek przerażającą – trudno się nie zgodzić. I, co być może dla wielu ważne, nie wywołuje przy tym żadnego skandalu…

O "Kochanie, zabiłam nasze koty", o tym, że świat to nie tylko taksówki w centrum Warszawy, porozmawiamy – długo – z Dorotą Masłowską w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

/

Gościem programu będzie także Jan Jakub Kolski . Reżyser i wykładowca, doceniany i nagradzany twórca niekiedy objawia się także jako pisarz… Z taką sytuacją mamy miejsce właśnie teraz, ukazuje się bowiem jego powieść "Egzamin z oddychania" . To właściwie dwie książki w jednej, konstrukcja szkatułkowa. "Z zewnątrz" to rzecz miłosno-kryminalno-historyczna (z wątkiem historii łódzkiego getta). Ale "w środku" to próba rozliczenia się z niedaleką przeszłością, opisania bólu, wyznania win. To swoisty dziennik z czasu, gdy autor żegnał się z odchodzącą matką.

Poza tym w tym wydaniu "Z najwyższej półki" : Pamuk , Mendoza , Zabużko , Chomątowska i Jergović (książki dwojga ostatnich pisarzy ukazują się z Trójkowym Znakiem Jakości! ).

Do usłyszenia w niedzielę po 21.00,

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

 

PS "Z najwyższej półki" jedną nogą już na wakacjach… Stworzenie listy osób, które otrzymają książki z tego wydania, może się więc przedłużyć o kilka dni…

Jak zdobyć książkę "Z najwyższej półki"? Wszystkie tytuły rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, zwykle pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji – patrz wyżej!

Oto lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

"Kochanie, zabiłam nasze koty"

Małgorzata Muszalska, Bydgoszcz

Aleksandra Duszczyk, Otwock

Natalia Przygrodzka, Stary Kisielin

Barbara Jugo, Łódź

Barbara Pomorska, Poznań

Rafał Lewandowski, Gdańsk

Marek Mizgała, Myszków

Łukasz Kurdziel, Lędziny

Jan Malinowski, Kraków

Jakub Wawrzyniak, Łódź

 

"Pisarz naiwny i sentymentalny"

Dominika Szyszka, Warszawa

Barbara Szlachta, Kobyłka

Filip Andrzejczak, Września

 

"Walka kotów"

Bartosz Sawicki, Warszawa

Anna Częścik, Gdynia

Marcin Biernacki, Białystok

 

"Muzeum porzuconych sekretów"

Michał Mudel, Kraków

Irena Szołucha, Bielsko-Biała

Adam Maciejewski, Lublin

 

"Ojciec"

Tomasz Jankowski, Siemianowice Śląskie

Mateusz Richert, Reda

Edyta Kalinowska, Warszawa

Karol Wegner, Gniezno

Kamila Kopertowska, Oława

Sebastian Krystek, Wieleń

Anna Maria Karczewska, Lublin

Wioleta Leszczyńska, Toruń

Anna Kołodziejska, Zalesie Górne

Radosław Bilski, Kraków

Paweł Łuszcz, Kutno

Piotr Jurczak, Tarnobrzeg

Agnieszka Sobczak, Sosnowiec

Joanna Legun, Warszawa

Piotr Lisiecki, Lipno

Jarosław Klamka, Łódź

Tomasz Kempa, Warszawa

Robert Majewski, Radzanowo

Magdalena Kowara, Skierniewice

Maja Kasperkiewicz, Warszawa

 

"Stacja Muranów"

Marta Michniewicz, Kraków

Marek Cylny, Nysa

Alicja Minda, Warszawa

Marek Biernacki, Kudowa-Zdrój

Paweł Galant, Lublin

Anna Szczepańska, Dąbrowa Górnicza

Paweł Kuźnik, Smolec

 

"Egzamin z oddychania"

Marek Wadowski, Kraków

Kinga Hechsman, Myślenice

Dominik Paw, Jędrzejów

Michał Turzyński, Pogódki

Edyta Grąbczewska, Łochowo

Wojciech Patatyn, Warszawa

Natalia Mich, Jeleśnia

Anika Rojek, Chojnice

Andrzej Miłoszewicz, Okonek

Katarzyna Kaczyńska-Bednarek, Łask