W "Z najwyższej półki" sięgamy po historie prawdziwe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W "Z najwyższej półki" sięgamy po historie prawdziwe
Raja Shehadeh Foto: materiały promocyjne

Raja Shehadeh o sobie, swoim ojcu i "Obcym w domu". Božidar Jezernik o obozie koncentracyjnym z czasów Tity. Noblista Mo Yan o swoim życiu i zmieniających się Chinach.

Posłuchaj

"Z najwyższej półki", 20.01.2013
+
Dodaj do playlisty
+

To było pierwsze w tym roku "regularne" wydanie magazynu o książkach. Po poprzednim – spotkaniu z Grażyną i Wojciechem Jagielskimi – otrzymałem wiele wzruszających i przejmujących listów. Zgodnie z obietnicą, przekazałem je gościom audycji. Książki pani Grażyny wysłaliśmy dziesięciu Słuchaczom, ich lista znajduje się poniżej.

/

To spotkanie zaczęliśmy od – zapowiadanej już w piątek w "Trójkowym Znaku Jakości" – rozmowy o ukazującej się właśnie w Polsce kolejnej książki palestyńskiego pisarza, nominowanego w zeszłym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Chodzi, oczywiście, o Raję Shehadeha , znanego naszym Słuchaczom dzięki "Palestyńskim wędrówkom".

Tym razem dostajemy do rąk tekst autobiograficzny, będącą także przejmującą historią relacji ojciec-syn. "Obcy w domu" to opowieść o dojrzewaniu, szukaniu swojego miejsca, spełnianiu marzeń – z konfliktem izraelsko-palestyńskim w tle. Młody Raja dorastał w domu, w którym wciąż rozpamiętywano utracony dom w Jafie, w którym nieustająco dyskutowano o polityce, w którym rodziły się idee nie do zaakceptowania dla większości Palestyńczyków. W tym domu także młody, a następnie nastoletni i – wreszcie – dorosły mężczyzna starał się zrobić wszystko, by zaimponować ojcu, zdobyć jego sympatię i szacunek…

O Shehadehu i jego wspomnieniach rozmawialiśmy z Przemkiem Dębowskim .

/

Sięgnęliśmy także po – mającą w tych dniach swoją premierę z Trójkowym Znakiem Jakości – porażającą książkę Božidara Jezernika "Naga wyspa. Gułag Tity" . To historia obozu koncentracyjnego na wyspie Goli otok, utworzonego przez przywódcę Jugosławii po tym, jak skłócił się ze Stalinem i opuścił – skupiony wokół Kremla – blok państw komunistycznych. Kłótnia z radzieckim dyktatorem stała się dla Tity okazją do rozprawienia się z wewnętrzną opozycją. Zaliczał do niej tych wszystkich, którzy – jego zdaniem – popierali Stalina. Wkrótce w więzieniach na terenie Jugosławii – po masowych aresztowaniach, nagonce, prześladowaniach – zaczęło brakować miejsc, trzeba więc było stworzyć nowe zakłady karne. Najsłynniejszy obóz powstał właśnie na położonej na Adriatyku wyspie.

Jezernik opisuje w książce to, jak w Jugosławii narastał strach, jak nagle zaczęli znikać ludzie, co ich czekało w obozie na Goli otok i to, jak ofiary stały się nagle przedstawicielami aparatu represji…

O tym mało znanym fragmencie powojennej historii Europy rozmawialiśmy z jedną z tłumaczek "Nagiej wyspy", Joanną Pomorską .

/

W nadchodzącym tygodniu ukazuje się także jedyna – jak czytamy na okładce – "autobiograficzna opowieść" ubiegłorocznego Noblisty, chińskiego pisarza Mo Yana . "Zmiany" to tekst, w którym wspomina on swoje dzieciństwo w wiosce na głębokiej prowincji, rozstanie ze szkołą już na etapie podstawówki, starania o dostanie się do armii i pierwsze próby literackie. Opisuje także swoich dawnych znajomych, ich życiowe postawy i wybory – a przez to wszystko dostajemy opowieść o tym, jak zmieniało się chińskie społeczeństwo od lat 60-tych XX wieku do dziś.

Przyznanie Literackiego Nobla Mo Yanowi wzbudziło emocje, które pisarz swoimi wypowiedziami dodatkowo podsyca – choćby tymi o cenzurze w Państwie Środka. Po stustronnicowy tekst warto jednak sięgnąć i spojrzeć nań jak na świadectwo tytułowych "Zmian". Zrobimy to wspólnie z tłumaczką książki, Agnieszką Walulik .

To nie wszystkie nowości tego wydania – warto więc posłuchać "Z najwyższej półki". Przed nami, zresztą, znakomite nowości w nadchodzących tygodniach. Oto zapowiedź jednej z nich – ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości i będzie o niej na naszej antenie głośno!

Do usłyszenia w niedzielę po 21.,

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

www.facebook.com/znajwyzszejpolki - tam dzieje się wiele także między audycjami, polecamy!

 

Polecane