Jaume Cabré: zło mnie przejmuje i niepokoi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaume Cabré: zło mnie przejmuje i niepokoi
Jaume CabréFoto: M. Nogaś

- Nie mam pojęcia, jaka jest geneza zła. Gdybym to wiedział, prowadziłbym z tego wykłady, a ponieważ nie wiem, to napisałem książkę - mówi Jaume Cabré w Trójkowej audycji "Z najwyższej półki".

Posłuchaj

Jaume Cabré: zło mnie przejmuje i niepokoi (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To wydanie audycji powstało w… Barcelonie. Nieopodal miejsca, w którym urodził się autor "Wyznaję” i w którym mieszkał i dorastał główny bohater powieści. "Z najwyższej półki" z Jaume Cabré, jak podkreśla Michał Nogaś, to nie tylko rozmowa, ale także opowieść o pisarzu i spotkanie z muzyką, która stanowi ścieżkę dźwiękową jego powieści.
Kataloński, 67-letni pisarz do niedawna był nazywany "lokalnym" - jedna książka uczyniła zeń pisarza światowego formatu.  "Wyznaję" pisał siedem lat, wydał w swojej ojczyźnie w 2011 roku, w Polsce powieść ukazała się w lutym tego roku. - Do napisania "Wyznaję" sprowokowała mnie moja poprzednia powieść, "Głosy rzeki Pamano”, a jeszcze dokładniej zdanie z niej wyjęte: "Boże, nie wybaczaj im. Wiedzą, co robią". To był impuls. Uznałem, że muszę zająć się takim tematem: możliwością lub brakiem możliwości wybaczenia - wyjaśnia Jaume Cabré.
W "Z najwyższej półki” pisarz opowiada - między innymi - o tym, jak doszedł do wniosku, że może spotkać na jednej stronie powieści średniowiecznego inkwizytora i nazistowskiego oprawcę z Auschwitz. Wyjaśnia, jak pracował nad konstrukcją powieści i dlaczego dzielnica Eixample jest dla niego "centrum świata".
- Eixample. Elegancka dzielnica barcelońskiej klasy średniej. Upalny piątek. Duże mieszkanie z oknami na ulicę. Bez klimatyzacji. Mały salon, a w nim prostokątny stół, kilka krzeseł, kilka regałów z książkami… - Michał Nogaś kreśli warunki miejsca, gdzie spotkał się z autorem jednej z najważniejszych powieści ostatnich lat. Wspaniałej książki, zachwycającej językiem, formą i konstrukcją.
Dziennikarz Trójki poleciał do Barcelony na zaproszenie Jaume Cabré, by porozmawiać o książce "Wyznaję", którą polskie media najczęściej określają mianem "traktatu o złu". - Muszę i chcę zaznaczyć, że z Jaume Cabré nie spotkałem się sam. Tej rozmowy by nie było, gdyby nie obecność, pomoc i zaangażowanie naszej barcelońskiej korespondentki Ewy Wysockiej. Pisarz chciał rozmawiać w swoim języku – katalońskim. To był warunek. Ewa mieszka w Barcelonie blisko dwadzieścia lat i była nie tylko uczestnikiem rozmowy, lecz także jej tłumaczem - zaznacza Michał Nogaś.
Ewa Wysocka w audycji opowiada również o Cabré, o tym, dlaczego jest on dla Katalończyków ikoną, kimś wyjątkowym oraz czym dla niej była lektura jego książki "pisanej bez mapy", bo jak przyznaje Cabré, nigdy nie szykuje schematu powieści. - Zaczynam pisać i nigdy nie wiem co z tego wyjdzie. Piszę i czekam, w którym wątku zakocham się najbardziej i za nim zaczynam podążać - opowiada.
Jak wygląda współpraca pisarza z tłumaczami oraz gdzie dziś czai się największe zło? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Ewy Wysockiej (Polskie Radio, Barcelona) i Michała Nogasia z Jaume Cabré.

 

Lista osób, które otrzymają egzemplarze "Wyznaję":

 

1. z autografem pisarza

Martyna A. Rubinowska, Puszczykowo

Przemysław Spasiuk, Solec Kujawski

Mariusz T. Kosiński, Wrocław

Robert Fijał, Pogódki

Łukasz A. Zaranek, Rogoźno Wlkp.

 

2. bez autografu pisarza

Wojciech Zawiliński, Warszawa

Andrzej Ruciński, Poznań

Adriana Górecka, Lublin

Michał Szymczyk, Warszawa
Sławek Maj, Kłomnice

Ewelina Kuźma, Warszawa

Kasia Zwierzyńska, Łęczyca

Magdalena Wróbel, Myszków

Sylwia Janocha, Koty

Piotr Krotofil, Lublin

Marcin Kuzański, Łódź

Piotr Taranczewski, Katowice

Iwona Siwczak, Ciecierzyn

Elżbieta Przekop, Suwałki

Anna Mrajca, Chocznia

Maciej Michalak, Kraków

Darek Lewandowski, Bydgoszcz

Henryk Rzepka, Łódź

Aleksandra Baran, Pasłęk

Teresa Fedorowicz, Zamość

Hanna Wlaź, Paczkowo

Bartosz Naumowicz, Jelenia Góra

Dorota Ziółecka, Opole

Grzegorz Bobulski, Kraków

Justyna Kwiotek, Nowogrodziec

 


ksiazki@polskieradio.pl

(ed)

Polecane