Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

"Srebrne Usta" posłuchaj nominowanych wypowiedzi

Trójka
Emilia Iwanicka 15.03.2014
Po raz osiemnasty Program 3 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy do głosowania na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. Uroczysta Gala "Srebrne Usta 2013" rozpocznie się o godzinie 17.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja na antenie Trójki.
 • Joachim Brudziński
 • Ludwik Dorn
 • Jarosław Kaczyński
 • Ryszard Kalisz
 • Jacek Kurski
 • Leszek Miller
 • Stefan Niesiołowski
 • Marek Sawicki
 • Lech Wałęsa
 • Stanisław Żelichowski
 • Wincenty Elsner i Jerzy Wenderlich
 • Anna Komorowska i Bronisław Komorowski
 • Ewa Kopacz i Jacek Żalek
Srebrne Usta posłuchaj nominowanych wypowiedzi
foto: Gabriela Darmetko/Polskie Radio

Słuchaj Trójki w internecie >>>

Codziennie od 24 lutego do 15 marca na antenie Trójki prezentowane były wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2013" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Joachim Brudziński, Ludwik Dorn, Jarosław Kaczyński, Ryszard Kalisz, Jacek Kurski, Leszek Miller, Stefan Niesiołowski (źródło: TVN24), Marek Sawicki, Lech Wałęsa oraz Stanisław Żelichowski. Ponadto po raz pierwszy przyznane zostanie wyróżnienie w dodatkowej kategorii – "Duety", do której nominowane były trzy pary: Wincenty Elsner i Jerzy Wenderlich, Anna Komorowska i Bronisław Komorowski oraz Ewa Kopacz i Jacek Żalek.

Od 24 lutego słuchacze mogli głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata i duetu, wysłanego pod numer 71 335 oraz za pośrednictwem strony internetowej. Na portalu dostępny jest także regulamin plebiscytu.

Srebrne Usta - wszystko o plebiscycie>>>

Uroczysta Gala "Srebrne Usta 2013" odbędzie się 19 marca o godzinie 17.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja na antenie Trójki.

Srebrne Usta – plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami " Srebrnych Ust ” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

Bądź z nami w kontakcie:

Podziemne Radio Solidarność
Na antenie:
Polecamy: