Polskie Radio
Section05
Afganistan

"Rzeźnik z Kabulu" wraca do Afganistanu

- Gulbuddin Hekmatyar to przywódca radykalizmu muzułmańskiego w Afganistanie. Pojawił się w połowie lat 70., jednak najbardziej zaistniał w latach 80., gdy Afganistan został najechany przez armię radziecką - tłumaczył Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz PAP i autor licznych publikacji o Afganistanie.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT polityka Francja wybory Wielka Brytania Brexit Afganistan Czechy Państwo Islamskie Dariusz Rosiak Wojciech Jagielski

Stany Zjednoczone w roli światowego szeryfa?

Samoloty USA zbombardowały wojskowe cele w Syrii w odwecie za atak chemiczny wojsk Assada. Kilka dni później, "podczas walk z oddziałami Państwa Islamskiego" USA zrzuciły w Afganistanie największą w historii bombę konwencjonalną określaną mianem "matki wszystkich bomb". Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" ocenili rozkazy Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz USA Syria Afganistan Donald Trump Wojna w Syrii Katarzyna Lubnauer Grzegorz Długi Marcin Kierwiński Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki ŚWIAT

USA zrzuciły "matkę wszystkich bomb". Komentarze

Stany Zjednoczone zrzuciły we wschodnim Afganistanie bombę GBU-43, zwaną "matką wszystkich bomb". Celem były jaskinie wykorzystywane przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. W ataku miało zginąć co najmniej 36 domniemanych islamistów. O amerykańskim ataku mówili w audycji Debata Dnia Łukasz Lipiński (Polityka Insight) i Dominik Zdort (redaktor naczelny portalu tvp.info).
Zobacz więcej na temat:  USA Afganistan Pakistan Syria Korea Północna