Polskie Radio
Section05
Afganistan

„Scenariusz upadku rządu w Kabulu jest coraz bardziej realny”

W czwartek w prowincji Helmand w Afganistanie doszło do zamachu, w którym zginęło co najmniej 30 osób. We wcześniejszym zamachu w Kabulu zostało zabitych 150 osób. Przez kraj przetaczają się coraz liczniejsze protesty przeciwrządowe. O tym, czy może dojść do upadku rządu w Kabulu, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afganistan Kabul USA

Ekspert: rząd Afganistanu kontroluje tylko połowę kraju

Różne ugrupowania talibów żyły bezpiecznie w Pakistanie, przeczekały też tam czas, gdy w Afganistanie było ponad 100 tys. wojsk międzynarodowych. Po 2014 r. zaczęli wracać - mówił Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czas, by wygrać tę wojnę, minął – mówił ekspert i dodał, że teraz próbuje się skłonić talibów do rozmów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Wielka Brytania NATO Ameryka Środkowa Grzegorz Ślubowski talibowie

Zamach w Kabulu. Nie żyje pracownik ambasady Niemiec

Co najmniej 90 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w zamachu bombowym, do którego doszło w środę w centrum Kabulu - poinformowało ministerstwo zdrowia Afganistanu. Był to jeden z najkrwawszych ataków terrorystycznych w afgańskiej stolicy. Według najnowszych informacji potwierdzonych przez niemiecki MSZ w zamachu zginął afgański pracownik niemieckiej ambasady, a kilku innych zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan terroryzm Azja