Polskie Radio
Section05
Afryka

Afronauci. Marzenie o podboju kosmosu

Pod koniec 1964 roku do Zambii zaczęli zjeżdżać amerykańscy dziennikarze. Szukali pewnego człowieka, który rzucił wyzwanie światowym mocarstwom i uparcie twierdził, że to Zambijczyk, a nie Amerykanin czy Rosjanin, będzie pierwszym człowiekiem na Księżycu. Gościem audycji Między kropkami był Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na księżyc".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo literatura Afryka Zambia

Dyplomatyczne korzyści wizyty prezydenta RP w Etiopii

Etiopia poprze Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poinformował o tym prezydent tego kraju Mulatu Teshome po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Addis Abebie. Chodzi o kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Zapowiedź komentował w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia Afryka ONZ Andrzej Duda dyplomacja Rada Bezpieczeństwa ONZ

Rządy Pieniądza: współpraca gospodarcza Polski i Etiopii

Prezydenci Etiopii i Polski chcą zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. Mulatu Teshome i Andrzej Duda mówili o tym po spotkaniu w Addis Abebie. Trwa wizyta polskiego prezydenta w stolicy Etiopii. W audycji Rządy Pieniądza mówili o tym Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Ignacy Morawski (SpotData), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Tomasz Bendlewski (Asseco Poland).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Etiopia Andrzej Duda ekonomia Afryka