Polskie Radio
Section05
Aleksander Fredro

"Zemsta" Aleksandra Fredry. "Pan Fredro charaktery rozwinął bardzo trafnie"

Dokładnie 190 lat temu, 17 lutego 1834 roku, we Lwowie odbyła się prapremiera "Zemsty" Aleksandra Fredry. Komedia opowiadająca o sąsiedzkiej zawiści stała się jedną z najpopularniejszych polskich sztuk, a jej ponadczasowy przekaz sprawił, że do dziś gości na teatralnych scenach. Jednak jej premiera nie tylko nie zwiastowała wielkiego sukcesu, ale wręcz przyczyniła się do załamania kariery autora.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Aleksander Fredro Lwów TEATR komedia

Krzysztof Jasiński o Finisażu Roku Fredry. "Na scenie Teatru STU wystąpią potomkowie pisarza"

- Znamy się, choć jest nas obecnie 151 potomków hrabiego Fredry żyjących na trzech kontynentach. Wraz z zespołem Teatru STU zakończymy Rok Fredrowski właśnie 10 stycznia - mówił w Dwójce Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry. - Dla mnie Fredro jest największym polskim poetą, uwolnionym, nie jest poetą tragedii i śmierci. Komedia jest sztuką wolności - zaznaczył dyrektor Teatru STU Krzysztof Jasiński.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro Rok Aleksandra Fredry Krzysztof Jasiński Dwójka Jakub Kukla Daniel Olbrychski

Fredrusie w Teatrze STU, czyli niezwykłe zakończenie Roku Fredry

Rok 2023, w którym przypadała 230. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, został oficjalnie obwołany Rokiem Fredry. Jego finisaż odbędzie się w środę, 10 stycznia, w krakowskim Teatrze STU. Będzie niezwykle: dość powiedzieć, że pojawi się na nim blisko 70 potomków wielkiego komediopisarza. A to dopiero początek…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura TEATR Aleksander Fredro Kraków Rok Aleksandra Fredry Tomasz Miara Trójka

Aleksander Fredro prozą - premiera słuchowiska "Godzien litości" [POSŁUCHAJ]

Jednym z najznaczniejszych patronów mijającego roku jest Aleksander Fredro. Na zakończenie obchodów przygotowaliśmy dla Państwa kolejną premierę, tym razem jednej z mniej znanych sztuk hrabiego - dość późnego dramatu prozą zatytułowanego "Godzien litości". Zachęcamy do odsłuchania nagrania słuchowiska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksander Fredro dramat Teatr Polskiego Radia Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska premiera pr poleca słuchowisko Szymon Kuśmider Grzegorz Kwiecień Katarzyna Dąbrowska Marcin Januszkiewicz

Aleksander Fredro - odrębny pisarz romantyzmu polskiego

- Zaczął ultraromantycznie, bo od szaleństwa, jakim był udział w kampanii napoleońskiej. To doświadczenie tak mocne, również militarystyczno-egzystencjalne, iż spowodowało ono, że Aleksander Fredro niespodziewanie od romantyzmu odstąpił - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wiesław Rzońca Dorota Siwicka romantyzm Adam Mickiewicz KULTURA

Aleksander Fredro zapowiada zmierzch patriarchatu. Premiera słuchowiska "Godzien litości"

Kończy się Rok Aleksandra Fredry. Przed nami premiera dość późnego dramatu prozą autorstwa słynnego komediopisarza - spektakl radiowy zatytułowany "Godzien litości". - W tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna - mówił reżyser Jarosław Tumidajski podczas jednej z prób, na którą zajrzeliśmy z mikrofonem. Emisja słuchowiska już dziś, tj. w sobotę (30.12) o godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek słuchowisko Aleksander Fredro KULTURA premiera

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura Jan Kanty Zienko KULTURA Dwójka

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Aleksander Fredro Teatr Narodowy w Warszawie

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Aleksander Fredro Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca KULTURA TEATR słuchowisko

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Aleksander Fredro wystawa komedia Muzeum Teatralne Michał Żołądkowski Trójka

Józef Bliziński a hrabia Fredro. "Jeśli pisał pod jego wpływem, to na podstawie lektury"

- Koniec dramaturgii Aleksandra Fredry datuje się na 1835 rok. Stąd też powstał taki rodzaj powiedzenia, że Fredro pisał do powstania listopadowego, a Bliziński od powstania listopadowego. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ponieważ Bliziński miał 3 lata, kiedy wybuchło powstanie, a dość późno zaczął pisać - mówiła w Dwójce dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz TEATR dramat literatura Polska Akademia Nauk Józef Bliziński Aleksander Fredro