Polskie Radio
Section05
Andrzej Anusz

"Jarosław Gowin ewidentnie chce wzmocnić swoją pozycję"

„Wkrótce koalicja rządowa się poszerzy. Polska Razem zamierza wraz ze środowiskami wolnorynkowej prawicy powołać nowe ugrupowanie, które będzie częścią obozu Zjednoczonej Prawicy” - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin Polska Razem PiS zjednoczona prawica Andrzej Anusz

Dekomunizacja: Rada Warszawy przyjęła zmiany nazw 6 ulic

- Mam poczucie, że niektórzy chcą na siłę upolitycznić sprawę dekomunizacji ulic. To nie jest kwestia tego, czy są to patroni bardziej prawicowi czy lewicowi. Ustawa dekomunizacyjna idzie przede wszystkim w kierunki zlikwidowania nazw i patronów, którzy byli zależni od obcych systemów, w tym przypadku od systemu komunistycznego, od Związku Radzieckiego – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, historyk dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się także do 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz dekomunizacja komunizm Warszawa

Przesłuchanie Donalda Tuska i polskie roszczenia za II WŚ

 - Przesłuchanie Donalda Tuska wpisuje się w bieżący konflikt polityczny w Polsce. Sam Donald Tusk odpowiadał dziś na pytania używając argumentów politycznych - powiedział w kontekście czwartkowego przesłuchania byłego premiera w prokuraturze politolog dr Andrzej Anusz. W programie mowa była także o polskich roszczeniach za II Wojnę Światową. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił publicysta, ekspert ds. niemieckich Janusz Tycner.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk katastrofa w Smoleńsku reparacje wojenne Radosław Sikorski Andrzej Anusz Niemcy II wojna światowa

"Koszty polityczne, które PiS poniesie, mogą być wysokie"

Ustawą o Sądzie Najwyższym zajmuje się Senat. Późno w nocy, po kilku godzinach prac, senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek. O reformie sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówili mec. Paweł Jabłoński, prawnik dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris), dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), mecenas Artur Wdowczyk i Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd Sąd Najwyższy krs Andrzej Anusz Artur Wdowczyk Senat PiS Ministerstwo Sprawiedliwości

"Bez reform w sądownictwie, patologie będą funkcjonowaćę

– Wszystkie partie, które do tej pory rządziły, nie zrobiły nic z patologiami, które miały miejsce w sądownictwie – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Protesty opozycji dotyczące reformy sądownictwa komentował także w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Piotr Wawrzyk Andrzej Anusz

87. miesięcznica smoleńska. Opozycja zapowiada protesty

- Opozycja przyjęła strategię opozycji totalnej - praktycznie na każde działanie szeroko pojętego obozu PiS jest kontrdziałanie opozycji – i w parlamencie, i poza parlamentem – powiedział w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się w ten sposób do obchodów 87. miesięcznicy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa katastrofa smoleńska protest protesty w Warszawie Andrzej Anusz PiS Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk

Katastrofa smoleńska. "Przerażający obraz nieprawidłowości"

– Ewa Kopacz musi mieć świadomość, że ponosi współodpowiedzialność polityczną wraz z Donaldem Tuskiem i całym obozem PO – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przeprowadzane w ostatnim czasie ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniły liczne błędy. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Ewa Kopacz Donald Tusk Andrzej Anusz Platforma Obywatelska Prokuratura Krajowa Antoni Macierewicz

"Taka jest rola opozycji, żeby krytykować poczynania władzy"

W sobotę w Warszawie odbywa się Marsz Wolności. Organizuje go Platforma Obywatelska. –  PO chce dzisiejszym marszem przybić pieczątkę, że jest najsilniejszą partią opozycji i wokół niej powinna się cała opozycja konsolidować – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Nowoczesna Warszawa Wojciech Mucha Andrzej Anusz

PiS pyta PO o program polityczny. "Ruch wyprzedzający"

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do największej partii opozycyjnej, by przedstawiła swój program. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że oczekuje od polityków PO odpowiedzi na cztery pytania. Dotyczą wieku emerytalnego, przyszłości programu "500 Plus", zapowiadanych przez Platformę likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz przyjęcia przez Polskę imigrantów. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 referendum konstytucja Andrzej Duda Platforma Obywatelska PiS Beata Mazurek program 500+ IPN CBA imigranci w Europie Andrzej Anusz

Spór o reformę sądownictwa. Prezydent mediatorem?

To będą minimum półgodzinne przerwy w orzekaniu. Tak sędziowie zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nowej ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Mają odwiesić togi, by uczestniczyć w specjalnych zebraniach przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Podczas przerwy chcą rozmawiać m.in  o utworzeniu Forum Przedstawicieli, które działałoby po przekształceniu KRS. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  sąd prawo Andrzej Anusz krs PiS rząd Beaty Szydło Andrzej Duda

Puchar Narodów dla Polaków, demonstracje na Wschodzie

Zwycięstwo Polaków w Pucharze Narodów, drugie miejsce Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, antyrządowe demonstracje na Białorusi, antykorupcyjne marsze w Rosji – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Andrzej Anusz (UKSW), Filip Jastrzębski (Polskie Radio) i Witold Jurasz (OAS).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Andrzej Anusz Unia Europejska Rzym Witold Jurasz

Donald Tusk wezwany do prokuratury. Śledztwo ws. SKW

Donald Tusk został wezwany na przesłuchanie w sprawie współpracy między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjskim wywiadem FSB. Zeznania w charakterze świadka ma złożyć w środę. O przesłuchaniu byłego premiera, a także propozycji Marine Le Pen złożonej Jarosławowi Kaczyńskiemu ws. demontażu Unii Europejskiej, mówił w programie Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Służba Kontrwywiadu Wojskowego prokuratura FSB Marine Le Pen Unia Europejska Jarosław Kaczyński Andrzej Anusz

Czy Jacek Saryusz-Wolski zagrozi Donaldowi Tuskowi?

Dwóch Polaków kandydatami na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, kolejne wydarzenia upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, kontrowersje wokół rozpoczynającego się 7 marca Jarmarku Końskiego w Skaryszewie. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rada Europejska Żołnierze Wyklęci Jacek Saryusz-Wolski Skaryszew konie Andrzej Anusz Janusz Odziemkowski

36 lat NZS. "Nazywaliśmy rzeczy po imieniu"

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Okazją była 36. rocznica zarejestrowania NZS przez komunistyczne władze, 17 lutego 1981 roku. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. O jej działalności mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Andrzej Anusz Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Solidarność prezydent PRL