Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

SPD bierze Dolną Saksonię. "Wspaniałe zwycięstwo"

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wygrała przyspieszone wybory do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii, otrzymując 37,5 procent głosów - wynika z sondażu exit polls. Drugie miejsce zajęła Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec (CDU) Angeli Merkel otrzymując 35 procent. Wyniki wyborów skomentował w magazynie "Świat w Powiększeniu" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy SPD CDU Martin Schulz Angela Merkel

Negocjacje przed szczytem UE, czyli dokąd zmierza Wspólnota

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła w środę wieczorem (12.10) przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Te i inne działania Donalda Tuska przed zbliżającym się szczytem UE w audycji "Więcej Świata" komentowała Aleksandra Rybińska, publicystka portalu wpolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Donald Tusk Angela Merkel Niemcy Francja Rosja Chiny Korea Północna Paweł Lekki Grzegorz Ślubowski

Po wyborach w Niemczech. "Celem AfD nie jest Polska"

- AfD nie jest zagrożeniem dla Polski, ponieważ jej celem są nie tylko migranci czy uciekinierzy, ale wpływ i rola islamu w Europie. To element, który spaja AfD  i przyczyna, dla której osiągnęła sukces w wyborach – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał. Odniósł się w ten sposób do możliwych relacji Polska – Niemcy po wyborach parlamentarnych w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 AfD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel

Nowy niemiecki rząd będzie bardziej sceptyczny wobec Rosji?

- Jeżeli powstanie rząd CDU/CSU z Zielonymi i z FDP na pewno nie będzie to rząd prorosyjski. To spekulacje, ale uważam, że w tej sytuacji będzie to rząd proeuropejski – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Cornelius Ochmann z Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej. O możliwych relacjach na linii Niemcy-Rosja po wyborach parlamentarnych w Niemczech, mówił także dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel wybory w Niemczech

"Czeka nas długotrwały kryzys w Niemczech"

W niedzielę Niemcy głosowali w wyborach do Bundestagu. 33 proc. głosów uzyskał blok partii chadeckich CDU/CSU. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecią siła została antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). – To dla nas korzystna sytuacja, ponieważ wejście AfD do parlamentu będzie władze republiki niemieckiej osłabiało – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Niemcy Angela Merkel Jerzy Targalski AfD CDU SPD

Dziś pierwsze posiedzenia nowych frakcji w Bundestagu

Dziś w Bundestagu po raz pierwszy spotkają się frakcje parlamentarne i przeprowadzą wybory przewodniczących. Pierwsze rozmowy wewnątrz poszczególnych frakcji będą dotyczyć możliwości utworzenia koalicji. Niemieckie media z niecierpliwością oczekują na posiedzenie eurosceptycznej AfD, której grozi poważny rozłam. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Angela Merkel koalicja Martin Schulz