Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

"Niemcy są zadowoleni ze swojej pozycji międzynarodowej"

CDU utrzymuje zdecydowaną przewagę nad SPD, ale poparcie dla partii Angeli Merkel spada. Sondaże pokazują, że Niemcy nie chcą już tak zwanej wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD. Schulz zapowiada, że chce być liderem SPD nawet po ewentualnej porażce w wyborach. O nadchodzących wyborach w Niemczech w audycji Świat w Południe mówiła Karolina Libront z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel wybory w Niemczech Martin Schulz

"Macron nauczył się, by nie dziwić się zachowaniom Trumpa"

– Świat, a także sam Emmanuel Macron, nauczył się, jak odpowiednio zachowywać się wobec Donalda Trumpa – powiedział Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. Skomentował w ten sposób przygotowanie hucznych obchodów święta narodowego we Francji, które przypadło na dzień 14 lipca i połączyło się z wizytą w Paryżu prezydenta USA Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Donald Trump USA Roman Rewald Niemcy Unia Europejska Angela Merkel

„Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami”

Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Zobacz więcej na temat:  Helmut Kohl Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Angela Merkel Berlin komunizm

"To USA i Rosja mogą zakończyć konflikt na Ukrainie"

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie. O szczycie G20 mówił audycji Gorący Temat Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Hamburg G-20 Ukraina wojna na Ukrainie Emmanuel Macron Angela Merkel Władimir Putin Donald Trump Witold Jurasz ekologia Marcin Popkiewicz

Hamburg: ponad 100 zatrzymanych, 213 policjantów rannych

Miał być protest przeciwko szczytowi G20. Demonstracje w Hamburgu przekształciły się jednak w gwałtowne potyczki z policją i akty wandalizmu. W nocy na ulicach płonęły w nocy barykady, a grupy zamaskowanych mężczyzn rabowały sklepy. Jak piszą niemieckie media, odradza się dyskusja, czy duże miasta powinny gościć takie wydarzenia jak szczyt przywódców najbogatszych państw świata. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy G20 Hamburg Angela Merkel