Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

Czy Schultz zostanie kanclerzem Niemiec?

W Niemczech kampania wyborcza nieuchronnie wkracza w decydującą fazę. Polityczni komentatorzy skupiają zaś swoją uwagę na postaci Martina Schultza, który na ostatnim wiecu partii SPD zaatakował Angelę Merkel, mówiąc, że dokonała ona "zamachu na demokrację". Dr hab. Aleksander Gubrynowicz nie ma wątpliwości: Schulz kolejnymi wypowiedziami potwierdza, że nie może pełnić najważniejszej funkcji w niemieckim rządzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Martin Schulz Angela Merkel Rosja Paweł Lekki Antoni Dudek

"Tandem niemiecko-francuski nie jest zagrożeniem dla Europy"

"Nowa idylla francusko-niemiecka"- tak belgijscy komentatorzy określają otwarcie we współpracy Francji i Niemiec. Angela Merkel i Emmanuel Macron zamanifestowali ją na zakończonym w piątek szczycie UE, występując na wspólnej konferencji prasowej. Wtedy też zapowiedzieli nowy plan współpracy. Wnioski ze szczytu UE wyciągali w audycji Świat w Powiększeniu prof. Georges Mink z Instytutu Nauk Społecznych i Politycznych w Paryżu, prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas i prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Niemcy Angela Merkel Emmanuel Macron Unia Europejska

Relokacja imigrantów. "Szczyt UE wygraną bitwą"

- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Angela Merkel Antoni Macierewicz NATO USA Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Sławomir Sowiński Holandia Francja Niemcy

Uchodźcy w Europie. "Merkel otworzyła szeroko ramiona i..."

- Pytanie czy procedura Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców to straszak na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Ta cała procedura może potrwać kilka lat, a nie wydaje mi się, by problem kryzysu uchodźczego można było odłożyć na później. Interes gospodarczy silniejszych państw wygrywa - powiedziała w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska, z klubu Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Kukiz'15 Niemcy Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie grupa wyszehradzka

KE uruchomi przeciwko Polsce procedurę ws. uchodźców?

Komisja Europejska poinformowała, że w środę ogłosi decyzję w sprawie postępowań wobec unijnych krajów, które odmawiają przyjęcia uchodźców. Wcześniej agencja Reutera informowała, że procedura ma być wszczęta przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom. W Gorącym Temacie komentarze Jakuba Jałowiczora z Gościa Niedzielnego i Marka Króla, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie Węgry Czechy Jean-Claude Juncker Marek Król Angela Merkel Niemcy

Ekspert o napięciach między USA a Niemcami

Europejczycy muszą wziąć sprawy w swoje ręce – mówiła niedawno Angela Merkel w kontekście relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Pomiędzy Berlinem a Waszyngtonem iskrzy już od pewnego czasu. Wcześniej Donald Trump atakował Niemcy za deficyt w handlu i brak odpowiednich wydatków na armię. W Świecie w Południe rozmowa z Markiem Wąsińskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy USA Angela Merkel Donald Trump