Polskie Radio
Section05
Anna Stempniak

"Dawał z siebie wszystko wszystkim". Wspominamy Wojciecha Pszoniaka

Odtwórca niezapomnianych ról w "Ziemi Obiecanej", "Weselu", "Dantonie" czy "Korczaku", uważany przez wielu krytyków za jedną z najciekawszych osobowości polskiej sceny teatralnej i filmowej ostatnich kilkudziesięciu lat, zmarł w poniedziałek (19.10) w wieku 78 lat. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy Wojciecha Pszoniaka i słuchaliśmy fragmentów archiwalnych rozmów z tym wybitnym aktorem. Wspominali go także wieloletni koledzy i partnerzy sceniczni. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak odeszli 2020 aktorstwo aktorzy Anna Stempniak Martyna Podolska

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski festiwal filmowy Polskie Radio KULTURA Anna Stempniak Witold Banach

"Rotmistrz Witold Pilecki coraz bardziej obecny w światowej pamięci historycznej"

"Ochotnik - prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego" autorstwa Jacka Fairweathera to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien dowiedzieć się cały świat. W "Kulturalnej Jedynce" z autorem książki rozmawiała Anna Lisiecka. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski wystawa Instytut Pileckiego literatura Anna Stempniak Anna Lisiecka

Bruno Schulz - malarz, rysownik, pisarz, artysta niepowtarzalny

Pozostały po nim listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła i miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego "Sklepach cynamonowych" słyszał każdy Polak. W "Kulturalnej Jedynce" wraz z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii "Bruno. Epoka genialna", zgłębialiśmy tajemnice Bruno Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Bruno Schulz literatura KULTURA SZTUKA

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

4 dni artystycznych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Trwa XII Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". W tym roku po raz pierwszy poza dokumentami pokazywane są filmy fabularne. - Uważam, że to jest ciekawa propozycja nie tylko dla widzów, ale również dla twórców - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia festiwal filmowy historia Polski Dorota Kołodziejczyk

Portret Juliusza Słowackiego

W sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego, jednego z najczęściej wystawianych dramatów wieszcza. Ten ubrany w baśniowy kostium moralitet, inspirowany utworami Szekspira, daje ogromne możliwości interpretacyjne i inscenizacyjne. W audycji przypomnimy nie tylko to dzieło Juliusza Słowackiego, jego wkład w rozwój dramaturgii polskiej i światowej, ale również jego barwny życiorys, filozofię, związki z innymi romantykami.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk Narodowe Czytanie 2020

"Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r." - imponująca wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

W setną rocznicę polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niezwykłą wystawę "Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata". Zaprezentowano na niej cenne eksponaty i imponujące repliki, które przybliżają skomplikowaną historię wydarzeń mających miejsce 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski wystawa IPN muzeum Anna Stempniak

Przyjaciele i uczniowie wspominają Andrzeja Strzeleckiego

Popularność przyniosły mu role w filmach: "Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później" i serialach: "Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe". Reżyser, aktor teatralny i filmowy Andrzej Strzelecki przegrał walkę z nowotworem, rakiem płuc i oskrzeli. Miał 68 lat. W audycji "Kulturalna Jedynka" mówiliśmy o życiu i twórczości zmarłego artysty oraz przytoczyliśmy wspomnienia przyjaciół oraz uczniów. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak aktorzy Andrzej Strzelecki KULTURA reżyser