Polskie Radio
Section05
Armia Krajowa

"Polskie Państwo Podziemne fenomenem na skalę europejską"

– Polska była przygotowana na to, co stało się we wrześniu 1939 roku – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk. 27 września przypada rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Jego początkiem było powołanie do życia Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski

"Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali świata"

- Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Było to bowiem suwerenne państwo polskie - podległe legalnie funkcjonującym władzom polskim najpierw w Paryżu, potem w Londynie - i podziemne, czyli działające nie na powierzchni stref okupacyjnych - sowieckiej i niemieckiej, ale w konspiracji – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 września obchodzona będzie 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa

Litwa: odnaleziono szczątki żołnierzy AK

Edward Buczek "Grzybek" oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła "Bartek" i Stanisław Masiuk "Mróz" to żołnierze Armii Krajowej, których szczątki pracownicy IPN odnaleźli podczas ostatnich prac na Litwie. Ostateczne ustalenie tożsamości "Bartka" i "Mroza" wymaga badań DNA. W magazynie "Polacy w Świecie" podsumowanie prowadzonych przez trzy tygodnie poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Armia Krajowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Litwa

Tej nocy poległ "Zośka"

- Powodzenie akcji było uzależnione od zaskoczenia Niemców (...) Tadeusz, podrywając chłopców do ataku pierwszy wpadł w drzwi strażnicy i tu trafił go śmiertelny strzał w samo serce. Walka została wygrana; strażnica opanowana; Niemcy wybici. Z naszej strony tylko jedna strata: Tadeusz - tak śmierć dowódcy Grup Szturmowych, harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" opisał we wspomnieniach Stanisław Broniewski "Orsza".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Szare Szeregi Tadeusz Zawadzki ps. Zośka

"Do spuścizny AK nawiązują Wojska Obrony Terytorialne"

Gościem Cafe Armii był gen. Wiesław Kukuła. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w Polskim Radiu 24 mówił – w kontekście niedawnej, 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – o tym, w jaki sposób spuścizna Armii Krajowej jest obecna w dzisiejszym wojsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Janusz Kukuła Wojska Obrony Terytorialnej wojsko Armia Krajowa Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Wiesław Kukuła