Polskie Radio
Section05
Baszar al-Assad

Syria. "Broń chemiczna może być w rękach każdego"

Waszyngton ostrzega, że syryjski reżim Assada może znów użyć broni chemicznej. Broń taką zastosowano podczas kwietniowego ataku na Chan Szejchun, gdy zginęło 72 osoby, w tym 20 dzieci. Wciąż jednak nie ma pewności, kto właściwie jej użył.
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad Al Kaida telewizja ŚWIAT Michał Żakowski Egipt Katar Arabia Saudyjska Zjednoczone Emiraty Arabskie Bliski Wschód polityka broń chemiczna Wojna w Syrii

"Macron nad wyraz dobrze sobie poradził z Putinem"

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Wersalu pod Paryżem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  Rozmowa dotyczyła stosunków miedzy oboma krajami, ostatnio mocno napiętych, walki z terroryzmem oraz sytuacji w Syrii i na Ukrainie. Spotkanie komentowali w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Michał Żakowski (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Emmanuel Macron Władimir Putin Wersal Syria Ukraina Agnieszka Bryc Michał Żakowski Baszar al-Assad broń chemiczna

"Dla Stanów Zjednoczonych Rosja to lokalny rozrabiaka"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson ocenił, że stosunki Stanów Zjednoczonych z Rosją obecnie cechują się niskim poziomem zaufania. Mówił o tym po spotkaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Zaznaczył jednak, że relacje pomiędzy dwiema największymi potęgami atomowymi nie powinny pozostawać w obecnym kształcie. Tillerson odniósł się też kwestii syryjskiej. Powtórzył, że prezydent Baszar al Asad musi w końcu zrzec się władzy. Sytuację komentował w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Rex Tillerson Siergiej Ławrow Władimir Putin Syria broń chemiczna Baszar al-Assad Ukraina Korea Południowa Korea Północna NATO

Rex Tillerson w Moskwie. "Widać, że atmosfera jest gęsta"

Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 poparli ostatnie działania Stanów Zjednoczonych w Syrii. Konflikt w tym kraju był głównym tematem szczytu G7. W spotkaniu bierze udział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, który po jego zakończeniu udaje się do Moskwy. O wizycie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Gwozdowska z tygodnika Wprost.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Rex Tillerson Waszyngton Moskwa Syria Rosja Baszar al-Assad Władimir Putin

Iran i Rosja krytykują atak rakietowy USA na Syrię

Prezydenci Rosji i Iranu – Władimir Putin i Hasan Rouhani – potępili w rozmowie telefonicznej „agresywne działania USA przeciwko Syrii”. Uznali, że piątkowy atak rakietowy na syryjska bazę wojskową stanowi złamanie prawa międzynarodowego. W magazynie „Świat w powiększeniu” komentarze dotyczące reakcji poszczególnych państw na decyzję Donalda Trumpa o ostrzale terytorium Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria Donald Trump Władimir Putin USA Adam Balcer Marek Wałkuski Maciej Jastrzębski Baszar al-Assad Iran broń chemiczna

"Trump wysłał ostrzeżenie do Rosji i Korei Północnej"

Władimir Putin omawiał w piątek z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji sytuację w Syrii po ataku USA na bazę lotniczą sił syryjskich. - Działania Waszyngtonu jeszcze raz zostały zakwalifikowane jako akt agresji - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Sytuację na Bliskim Wschodzie omawiał w audycji Świat w Powiększeniu redaktor Polskiego Radia, Mariusz Borkowski. 
Zobacz więcej na temat:  USA Syria Tomahawk broń chemiczna Rosja Władimir Putin Baszar al-Assad