Polskie Radio
Section05
Białoruś

Śledczy o schemacie reeksportu polskich jabłek do Rosji

W Brześciu ujawniono ponad 20 firm, które zajmowały się reeksportem polskich jabłek do Rosji. Białoruski Komitet Kontroli Państwowej twierdzi, że odkrył sposób legalizacji polskich owoców w Rosji. Z powodu, obowiązującego od 2013 roku, rosyjskiego embarga na produkty z Unii Europejskiej, nie można wwozić do tego kraju polskich jabłek. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś sankcje ŚWIAT GOSPODARKA Rosja owoce eksport

Zapad 2017: ćwiczenia czy prowokacja?

Od miesięcy budzą zaniepokojenie nie tylko sąsiednich krajów, ale również części samych Białorusinów i NATO. Dlaczego Białoruś zdecydowała się na zaproszenie 80 międzynarodowych obserwatorów na wrześniowe rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad 2017? Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli Wojciech Lorentz (PISM) i Witold Repetowcz (Defence24).
Zobacz więcej na temat:  Zapad 2017 wojsko Rosja Białoruś Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

"Strach myśleć, co opowiadał w Moskwie dziennikarzom”

Na spotkanie Trump-Putin czekali wszyscy. Niedawno jednak miało miejsce spotkanie może i bardziej dramatyczne, przynajmniej z punktu widzenia rozmówcy Aleksandra Łukaszenki. Rosja myśli o sprawach militarnych, mowa była zatem zapewne i o manewrach Zapad, o wizycie Łukaszenki na Ukrainie – o spotkaniu w Moskwie mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, niezależny białoruski komentator polityczny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja KOMENTARZ

NASZ WYWIAD "Trump uczcił walczących o wolność, to ważne dla Białorusi"

Hołd, jaki prezydent Donald Trump oddał polskiej historii, historii walk ze złem we wcieleniu nazistowskim i komunistycznym i polskim bojownikom o wolność ma znaczenie także dla nas, Białorusinów. Białorusi potrzebne są wolne wybory. Nie bądźmy naiwni, gdy Aleksander Łukaszenka pozwala na manewry Zapad i bierze udział wraz z Rosją w jej militarnych przedsięwzięciach – przestrzegał działacz opozycyjny, były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Andrej Sannikau.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Donald Trump Andrej Sannikau