Polskie Radio
Section05
Białoruś

TYLKO U NAS "Los Białorusi rozstrzyga się w tych dniach"

Jeśli świat cywilizowany chce uratować Białoruś, zatrzymać rosyjski imperializm, a ja wiążę łukaszyzm z rosyjskim imperializmem, to trzeba działać teraz. Teraz jest moment, kiedy decyduje się los Białorusi – czy będzie częścią Europy według Jerzego Giedroycia, czy częścią rosyjskiego imperium. To decyduje się też w relacjach Mińska z Warszawą - ocenia w swoim komentarzu na blogu w portalu PolskieRadio.pl bialoruski działacz demokratyczny Franciszak Wiaczorka.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS franak wiaczorka Białoruś Raport Białoruś

Białoruś:Polityka zagraniczna zależy od sytuacji wewnętrznej

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy przygotowywali prowokację. Jak dodał, pieniądze na szkolenie wojskowe „piątej kolumny” docierały na Białoruś przez terytorium Polski i Litwy. O polityce Łukaszenki w kontekście protestów na Białorusi mówił w programie Świat w Południe analityk spraw wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Łukaszenka Białoruś Polonia Rosja terroryzm Państwo Islamskie Londyn

NASZ WYWIAD "Czas Łukaszenki się kończy, my kochamy wolność, jak Polacy"

Jeśli dojdzie do wybuchu społecznego, Aleksandra Łukaszenki nic nie ochroni przed gniewem Białorusinów, którzy mają dość dyktatury ani  przed prorosyjskimi siłami w jego służbach. My proponujemy pokojowe wyjście z sytuacji – dialog i wybory. Mamy okno możliwości -  w związku z sytuacją geopolityczną na wybory zapewne zgodzi się Rosja. Zachód powinien teraz zareagować na represje, zanim nie jest za późno– o tym mówił z portalem PolskieRadio.pl Źmicier Bandarenka z kampanii Europejska Białoruś, były więzień polityczny, dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna protest NASZ WYWIAD Unia Europejska Rosja

MSZ zaniepokojone aresztowaniami działaczy na Białorusi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie przypadkami aresztowań niezależnych działaczy i dziennikarzy na Białorusi. W wydanym oświadczeniu zaapelowało do władz tego kraju o poszanowanie praw człowieka oraz podstawowych zasad obywatelskich i wyraziło nadzieję na utrzymanie przez Białoruś obranego przed rokiem "kursu dialogu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białoruś zamieszki

Dzikawicki: na Białorusi nie ma żadnych bojówek

- To jest stara mantra. Każdy reżim, znamy to z historii, jak już ma kłopoty, najczęściej z gospodarką, zaczyna obwiniać wrogów wewnętrznych, czyli opozycję. Jak już jej nie ma, to zaczyna się poszukiwanie wrogów zewnętrznych. W przypadku Łukaszenki to głównie NATO, UE, zgniły zachód itd. - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Dzikawicki (TV Biełsat).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Agata Kasprolewicz Adam Dąbrowski Szkocja referendum

Łukaszenka: szykowano prowokacje, środki "szły przez Polskę"

Na Białorusi zatrzymano uzbrojonych ludzi, którzy przygotowywali prowokację; pieniądze na szkolenie wojskowe "piątej kolumny” docierały na Białoruś przez terytorium Polski i Litwy – powiedział Aleksander Łukszenka. Niezależne media przypominają, że podobne stwierdzenia padały również przed protestami opozycji w 2006 i 2010 roku. Taki marsz ma w tym roku odbyć sie 25 marca.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa ŚWIAT Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Opozycjonista: los Białorusi rozstrzygnie 25 marca

Ufamy, że władza nie przeszkodzi nam w przeprowadzeniu 25 marca akcji o charakterze pokojowym, tak jak zawsze ma to miejsce z naszej strony. Niestety działania władz przypominają ostatnio szereg prowokacji, których celem może być nawet destabilizacja państwa. Władze z jednej strony nie anulowały dekretu o darmozjadach, z drugiej wydały polecenie, by przeprowadzić masowe represje – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl działacz opozycji Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Wiaczesław Siwczyk protest opozycja demokratyczna

Ataki na Biełsat. Pobicia dziennikarzy, niszczono sprzęt

W sobotę miały miejsce zatrzymania ekip telewizji Biełsat w czterech różnych miastach na terenie całej Białorusi. Jeszcze w sobotę, najczęściej po kilku godzinach, dziennikarzy zwolniono. Wedle relacji mediów niezależnych pobito operatorkę Milanę Charytonową i reportera Alesia Liauczuka. Gdy funkcjonariusze zobaczyli herb Pogoni, dawniejszy herb niezależnej Białorusi na telefonie operatorki Milany Charytonowej, to jak podają dziennikarze Biełsatu, ze strony funkcjonariuszy padły słowa „Was trzeba zabijać”.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś protest media Biełsat ŚWIAT

UE wzywa Mińsk do uwolnienia uczestników protestów

Unia Europejska wezwała białoruskie władze do niezwłocznego wypuszczenia na wolność zatrzymanych uczestników ostatnich demonstracji oraz dziennikarzy. Podobny apel wystosowało biuro ODIHR -"Kary grzywien, a nawet areszty dla demonstrantów i organizatorów wydają się nadmiernym ograniczeniem ich prawa do pokojowych zgromadzeń" - stwierdził dyrektor biura. Swój niepokój wyraził też niemiecki minister ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś protest media Biełsat ŚWIAT Unia Europejska represje Europa OBWE Niemcy

Protesty na Białorusi. W tle podatek od darmozjadów?

Białorusini występują przeciwko prezydenckiemu dekretowi, na mocy którego osoby niepracujące co najmniej 183 dni w roku są zobowiązane do uiszczenia specjalnego podatku. Potocznie jest on nazywany podatkiem dla nierobów lub darmozjadów. Czy tylko ta danina jest przyczyną protestów, czy też demonstracje mają głębszy wymiar? O tym w audycji 7 Dni: Wschód mówili Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Jakub Biernat (TV Bielsat).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Aleksander Łukaszenka Rosja Polskie Radio 24